Na pomoc sercu. Kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna w szpitalu w Wejherowie

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie uruchomiony zostanie Oddział Kardiochirurgii, gdzie wykonywane będą operacje serca u dorosłych. Od 1 października br. oddział zacznie przyjmować pierwszych pacjentów. Ponadto, dzięki kontraktowi z Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym samym dniu na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpocznie działalność pracownia hemodynamiczna, dzięki której będzie można przeprowadzać zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

Na Oddziale Kardiochirurgii na chorych czeka 10 łóżek, a także 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii. Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala w Wejherowie, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej. Docelowo Oddział Kardiochirurgii, m.in. z nowoczesną salą operacyjną, znajdzie swoje miejsce w specjalnie dobudowanej części szpitala.

– Wkrótce rozpoczynamy prace budowlane. Planujemy, że od 1 stycznia 2018 r. pacjenci będą przyjmowani już w nowym miejscu – mówi dr Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o., do którego należy Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. – Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital jest miejscem powstania nowej, drugiej w naszym regionie kardiochirurgii, zwłaszcza, że w placówce od dawna działa prężny oddział kardiologii, który z pewnością wejdzie w ścisłą współpracę z nowym oddziałem.

Oddział Kardiochirurgii z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego, choć będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa czy spoza regionu. W zespole nowego oddziału są doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.

– Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach jak: choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator oddziału Kardiochirurgii w szpitalu w Wejherowie. – Ponadto będziemy realizować zabiegi wieńcowe – popularnie zwane bypasami, które będą przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi.

W przyszłości zespół planuje poszerzyć zakres wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne m.in.: operacje wad zastawkowych serca – wymiany lub naprawy zastawek metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi oraz chirurgię aorty piersiowej czyli operacje tętniaków i rozwarstwień aorty.

Pracownia hemodynamiczna, która zlokalizowana będzie w szpitalu w Wejherowie, będzie drugą działającą w ramach Szpitali Pomorskich – pierwsza znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Będzie czynna przez całą dobę, a jej ramach będą świadczone wszystkie usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

– Pracownia będzie czynna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i będzie służyła wszystkim pacjentom wymagającym tego typu pomocy, zwłaszcza pacjentom powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w szpitalu w Wejherowie. – Jej pracę będzie zabezpieczał wysoce wykwalifikowany personel – pielęgniarki, technicy radiologii, operatorzy – z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w innych pracowniach hemodynamicznych zlokalizowanych w naszym województwie.

Pracownia, której podstawowym elementem wyposażenia jest stacjonarny angiograf cyfrowy, pozwoli nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne wszystkich pacjentów z zawałem serca, ale także w określonych przypadkach na leczenie pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.