W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie pierwszy na Pomorzu bank mleka kobiecego

Już wkrótce w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego – placówka, która umożliwiać będzie karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Na stworzenie tego miejsca „Szpitale Pomorskie sp. z o.o.” otrzymają blisko 415 000 zł dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia.

 
Środki na ten cel pozyskane zostały z programu profilaktyki zdrowotnej pn. Program polityki zdrowotnej służący wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem na lata 2017-2021” w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego.
Banki mleka to małe laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, a także bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki – tj. urodzonym przedwcześnie z ciąży o czasie trwania poniżej 37 tygodni lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g, donoszonym w stanie ciężkim, ze szczególnym uwzględnieniem tych, których zdiagnozowane ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju.
– Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes „Szpitali Pomorskich”. – Takie dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi.
W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. W swoich zasobach posiadają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.
„Szpitale Pomorskie” planują w najbliższym czasie zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami w: Gdańsku (Copernicus Podmiot Lecznicy sp. z o.o.), Człuchowie, Lęborku, Kartuzach, Malborku, Chojnicach oraz Słupsku.