Kombatanci oraz osoby represjonowane uprawnione są do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.
W dniu 29.06.2010r. w Gdańsku w przedmiotowym zakresie zawarte zostało Porozumienie między Samorządem Województwa Pomorskiego, a Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego.
Podstawa prawna: art. 19 Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 24.01.1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego z uwzględnieniem ustawy z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 nr 164 poz. 1027).
Prawo do korzystania ze świadczeń medycznych poza kolejnością przysługuje:
inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, osobom represjonowanym oraz zasłużonym honorowym dawcom krwi lub zasłużonym dawcom przeszczepu, uprawnionym żołnierzom i pracownikom oraz weteranom działań poza granicami państwa.
Realizacja Porozumienia gwarantuje osobom z uprawnieniami kombatanckimi korzystanie poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych (z wyjątkiem takich sytuacji, które zagrażałyby zdrowiu lub życiu innych chorych) w zakresie:
Pacjenci- Kombatanci i Osoby Represjonowane:
Rodzaje dokumentów uprawniających do świadczeń zdrowotnych:
Prawo do korzystania ze świadczeń medycznych poza kolejnością przysługuje:
inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, osobom represjonowanym oraz zasłużonym honorowym dawcom krwi lub zasłużonym dawcom przeszczepu, uprawnionym żołnierzom i pracownikom oraz weteranom działań poza granicami państwa, kobietom w ciąży, osobom
do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, na podstawie zaświadczenia lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych.
Prawo do korzystania bez skierowania z ambulatoryjnych porad i świadczeń specjalistycznych każdego typu przysługuje:
inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom oraz cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, osobom represjonowanym, uprawnionym żołnierzom lub pracownikom, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, weteranom poszkodowanym, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, kobietom w ciąży, osobom do 18 roku życia,
u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, na podstawie zaświadczenia lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych.
Prawo do bezpłatnego zaopatrzenie w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz” oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. przysługuje:
inwalidom wojennym, osobom represjonowanym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych
i osobach represjonowanych, uprawnionych do renty rodzinnej, cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz osobom po ukończeniu 75 roku życia (seniorom Rp. może wypisać lekarz POZ).
Inwalidom wojskowym, osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach określonych w art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 648 i Nr 113, poz. 745 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654) i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów, oraz wymienionym w art. 42 i art. 59 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
O KOLEJNOŚCI PRZYJĘCIA PACJENTÓW UPRAWNIONYCH DO KORZYSTANIA Z UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH POZA KOLEJNOŚCIĄ DECYDUJE LEKARZ.
Ewentualne uwagi dotyczące przyjęcia, leczenia i opieki szpitalnej należy zgłaszać do:
SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. F. CEYNOWY W WEJHEROWIE
lek. Barbara Rogowska
Przyjmuje interesantów:
Osobiście od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 14.00 pokój nr 1035