Pacjenci przyjmowani są ze skierowaniem od lekarza POZ lub innego specjalisty, mającego podpisany kontrakt z NFZ, po wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych uzasadniających zgłoszenie do poradni specjalistycznej.
Skierowanie należy dostarczyć w ciągu 14-tu dni roboczych.
Ustalenie terminu wizyty odbywa się przez osobiste lub telefoniczne zgłoszenie. W dniu wizyty pacjent zobowiązany jest do przedstawienia skierowania, wykonanych wcześniej badań oraz dowodu potwierdzającego tożsamość w celu weryfikacji uprawnień do bezpłatnych świadczeń.
W poradni przyjmują lekarze specjaliści pracujący także w oddziałach szpitalnych Centrum Medycznego Smoluchowskiego- Gdańsk.
Przyjmowani są pacjenci z wirusowym zapaleniami wątroby wywołanym zakażeniami HBV i HCV, a także wirusami CMV i EBV. Chorzy w ostrej fazie choroby zakaźnej, w zaostrzeniach przewlekłej fazy choroby bądź w niewydolności wątroby kierowani są do oddziałów szpitalnych.
Jako jedyna placówka służby zdrowia w województwie pomorskim mamy możliwość leczenia chorych z przewlekłymi zapaleniami wątroby lekami przeciwwirusowymi. Diagnostyka i kwalifikacja do leczenia p/wirusowego odbywa się w poradni oraz w oddziałach Centrum Medycznego Smoluchowskiego- Gdańsk.
Przeprowadzone leczenie odbywa się w ramach refundowanych przez NFZ programów terapeutycznych.
Poradnia obejmuje swoją opieką dorosłych z zakaźnymi chorobami przewodu pokarmowego (o etiologii bakteryjnej, wirusowej i pasożytniczej), boreliozą, niektórymi bakteryjnymi chorobami odzwierzęcymi i innymi chorobami o etiologii bakteryjnej.
Pacjenci z podejrzeniem boreliozy powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza POZ, który w uzasadnionych przypadkach przeprowadzi stosowne leczenie antybiotykami. Testy serologiczne i potwierdzające zakażenie borelią wykonywane są w przypadkach wątpliwych klinicznie dopiero 6-tygodni po kontakcie z kleszczem lub u chorych z przewlekłą forma zakażenia w celu potwierdzenia rozpoznania i monitorowania przebiegu leczenia.
W Izbie Przyjęć czynna jest poradnia kwalifikująca do szczepienia i punkt szczepień przeciw wściekliźnie. Pacjenci pogryzieni przez dzikie zwierzę lub zwierzę bezpańskie muszą zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza POZ lub do dyżurnego ambulatorium chirurgicznego, gdzie udzielona im będzie pierwsza pomoc lekarska a następnie skierowani będą do Centrum Medycznego Smoluchowskiego- Gdańsk. Skierowanie do tej poradni nie jest niezbędne. Pacjent powinien przedstawić dowód potwierdzający tożsamość w celu weryfikacji uprawnień do bezpłatnych świadczeń.