Przygotowanie do badania jelita grubego preparatem FORTRANS
FORTRANS jest preparatem dostępnym w aptece pełnopłatnym.
Należy kupić całe opakowanie składające się z 4 saszetek.
Dzień przed badaniem: W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie bez mleka, surowych owoców i napojów gazowanych. Można pić napoje klarowne niegazowane w dowolnej ilości. Można zjeść zupę zmiksować, kisiel, budyń,serek homogenizowany bez żadnych dodatków.
O godz. 13.00 rozpocząć przygotowanie preparatem FORTRANS. Zawartość każdej torebki rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Tak przygotowany roztwór wypijać w tempie 1 litr na godzinę (1 szklanka co 15 minut). Przyjmowanie FORTRANSU należy zakończyć około godz. 17.00
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA JELITA GRUBEGO PREPARATEM FORTRANS
1. SCHEMAT PODZIELONY
W dniu poprzedzającym badanie przygotować 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Około godziny 18 wypić 2 litry tak przygotowanego roztworu w tempie ok 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15- 20 minut). W dniu badania przygotować kolejne 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1 litrze wody. Roztwór ten należy wypić w tempie 1 litra na godzinę. Zaleca się aby ostatnią szklankę wypić 3 godziny przed badaniem.
2. SCHEMAT JEDNODNIOWY
W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18 należy przygotować 4 litry preparatu rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka- 1 litr). Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 3- 4 godzin, w tempie około 1 litra na godzinę. Zaleca się aby ostatnią szklankę wypić na 3 godziny przed badaniem.
3. DIETA
7 dni przed badaniem stosować dietę o małej zawartości błonnika- nie jeść owoców z drobnymi pestkami, maku, nasion, ziaren, orzechów, pestek. Wypijać odpowiednią ilość płynów. Dzień przed badaniem nie pić napojów mlecznych, soków z miąższem, napojów gazowanych i alkoholowych. Rano należy zjeść lekkie śniadanie, np.: białe pieczywo bez skórki, czysty jogurt, jajka na twardo, miksowane potrawy. Na obiad czysty bulion- bez mięsa, warzyw, makaronu. Wieczorem pić herbatę lub napoje niegazowane. W dniu badania można pić niegazowaną wodę. Jeżeli jest planowane znieczulenie, to picie płynów zakończyć 2- 3 godziny przed badaniem. Jeżeli występują zaparcia, to 2 dni przed badaniem i w dniu badania należy wypić herbatkę przeczyszczającą.
4. LEKI
W czasie przygotowania do badania wszystkie leki na stałe (choroba wieńcowa, padaczka, nadciśnienie, tarczyca) należy przyjmować normalnie, także w dniu badania. Wyjątek stanowią leki na rozrzedzenie krwi- Sintrom, Acenokumarol, Warfin, Xalerto, Pradaxa, Acard, Polopiryna- należy po konsultacji z lekarzem odstawić na 3- 4 dni przed badaniem. Leki obniżające poziom cukru we krwi- ich przyjmowanie jak i przygotowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W dniu badania insulinę i inne leki p/ cukrzycowe można przyjąć dopiero po wykonaniu badania. W ostatnim tygodniu przed badaniem nie należy przyjmować doustnych preparatów żelaza.
W dniu badania: Rano na czczo / można wypić 1 litra przegotowanej wody /.