Każdy ubezpieczony pacjent zgłaszający się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć powinien posiadać następujące dokumenty:
- Skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza z wyjątkiem przypadków nagłych;
- Dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka);
- Karty informacyjne z poprzednich pobytów w szpitalu;
- Aktualne wyniki badań, jeżeli pacjent jest w ich posiadaniu;
- Potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych.
Uwaga: od 1 stycznia 2013r. obowiązuje system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (EWUŚ). Wystarczy, że pacjent poda swój numer PESEL oraz potwierdzi swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a system elektronicznej weryfikacji uprości potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pacjent ma gwarantowane prawo potwierdzenia swoich uprawnień tak jak dotychczas, za pomocą np. legitymacji rencisty, emeryta, książeczki zdrowia. Jeżeli takich dokumentów pacjent nie posiada, wówczas wypełnia oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
Posiadanie wyżej wymienionych dokumentów nie dotyczy pacjentów, którzy zgłaszają się lub są kierowani do szpitala w trybie pilnym. W takim przypadku dokumenty należy dostarczyć w trakcie pobytu w szpitalu.
- W terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
- W terminie 7 dni od dnia zakończenia leczenia w oddziale szpitalnym.
Pacjent lub jego opiekun prawny ustanawia osoby uprawnione do wglądu w swoją dokumentację medyczną i uzyskiwania informacji o stanie swego zdrowia.
Pacjent nieubezpieczony pokrywa koszty leczenia. Przy zgłoszeniu się Pacjent powinien posiadać dowód tożsamości.
Z rzeczy osobistych wskazane jest posiadanie przez pacjenta:
- piżamy,
- szlafroka,
- ręcznika,
- obuwia domowego,
- przyborów toaletowych(pasta i szczoteczka do zębów, mydło, ręcznik).
Pacjent bezpośrednio po przyjęciu do oddziału jest zobowiązany powiadomić lekarza o posiadanych przez siebie lekach, stosowanie ich musi być uzgodnione z lekarzem prowadzącym.