Zakład Teleradioterapii w Gdyńskim Centrum Onkologii wyposażony jest w wysokiej jakości nowoczesny sprzęt do napromieniania, w tym trzy przyspieszacze liniowe Vital Beam firmy Varian. Dwa z nich umieszczone są w największych bunkrach w Polsce. Nadaliśmy im nazwy kolorów: Zielony, Niebieski i Różowy, aby ułatwić pacjentom ich zlokalizowanie.
W Zakładzie Teleradioterapii posiadamy także tomograf komputerowy model Somatom DEFINITION 64 rzędowy firmy Siemens oraz rezonans magnetyczny 1,5 Tesli firmy Philips, które są dedykowane wyłącznie do planowania leczenia.
Na terenie zakładu znajduje się także gabinet modelarni, w którym wykonujemy dla każdego pacjenta indywidualne unieruchomienia, na przykład maski zapewniające powtarzalność ułożenia pacjenta w pozycji potrzebnej do naświetlania.
Zakład Teleradioterapii jako jedyny w Polsce wyróżnia się nowo zainstalowanym systemem do identyfikacji pacjenta (Identify). Pacjent, przychodząc na kolejne zabiegi, rejestruje się za pomocą swojej dłoni.
Oprócz wysokiej jakości sprzętu posiadamy także wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną z długoletnim doświadczeniem. Nasi lekarze radioterapeuci, elektroradiolodzy, fizycy medyczni, pielęgniarki, opiekunki medyczne i sekretarki tworzą wykwalifikowaną grupę osób, które są w stanie zaoferować pacjentom przejście przez cały proces radioterapii na najwyższym poziomie.
Podstawowym celem radioterapii jest zastosowanie takiej techniki, aby podać dostatecznie wysoką dawkę promieniowania jonizującego do objętości guza, a równocześnie ograniczyć do minimum dawki pochłonięte przez tkanki zdrowe.
W naszym zakładzie wykonujemy następujące procedury:
1. SBRT – Stereotaktyczna Radioterapia Ciała:
Radioterapia stereotaktyczna wykorzystuje dużą liczbę wiązek promieniowania, często w różnych płaszczyznach, skupiając się z milimetrową precyzją w zaplanowanym obszarze. W efekcie uzyskuje się wysoką dawkę w obrębie zmian chorobowych przy jednoczesnej bardzo dobrej ochronie tkanek zdrowych.
2. Radioterapia konformalna 3D: Napromienianie chorych przygotowywane przy pomocy obrazów uzyskanych z tomografii komputerowej, pozwala na zastosowanie wielu wiązek promieniowania tak, aby napromienić ściśle określony obszar, oszczędzając sąsiednie tkanki.
3. IMRT – Radioterapia z intensywną modulacją dawki:
Napromienianie z wykorzystaniem osłon wielolistkowych, które umożliwiają zmianę kształtu obszaru napromienianego w trakcie leczenia. Dzięki tej metodzie przestrzenny rozkład dawki dopasowywany jest do kształtu obszaru leczonego, co pozwala na dokładniejszą niż w tradycyjnej technice konformalnej ochronę sąsiadujących narządów.
4. Radioterapia z bramkowaniem (gating): Metoda leczenia promieniami pozwalająca śledzić guz nowotworowy i napromieniać go w odpowiedniej fazie oddechowej. Technika bramkowania zwiększa precyzję radioterapii.
5. HBI – napromienianie połowy ciała: Technika napromieniania stosowana u pacjentów z licznymi zmianami przerzutowymi, najczęściej do kości.
6. TBI – napromienianie całego ciała: Napromienianie całego ciała mające na celu zniszczenie zajętego chorobą szpiku, wykorzystywane przed przeszczepem szpiku.
Radioterapia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych.
Pacjenci onkologiczni, nie wymagający stałej opieki szpitalnej, mieszkający poza granicami Trójmiasta, w celu uniknięcia codziennego dojazdu na radioterapię, mają możliwość skorzystania z oferty hostelu – Przyszpitalnego Zespołu Noclegowego. Do dyspozycji są pokoje dwuosobowe, w pełni wyposażona kuchnia oraz świetlica z telewizorem.