200 zabiegów przezskórnego zamknięcia otworu w przegrodzie serca w wykonaniu kardiologów z Wejherowa
Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie nie zwalnia tempa. Zespół pod przewodnictwem dr hab. med. Łukasza Lewickiego z Pracowni Kardiologii Interwencyjnej wykonał właśnie jubileuszowy, innowacyjny, 200 zabieg przezskórnego zamknięcia otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca.
Postęp medycyny sprawił, że już bardzo rzadko taka wada, objawowa klinicznie, wymaga zaopatrzenia kardiochirurgicznego. Większość tych procedur wykonuje się przezskórnie, niezależnie od tego, czy jest to przetrwały otwór owalny (PFO), czy też ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego (ASD).
– Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka, a istotne powikłania są skrajnie rzadkie. Podstawą diagnostyki jest przezprzełykowe badanie echokardiograficzne. O takiej wadzie serca należy myśleć zwłaszcza, gdy u młodych pacjentów występuje udar niedokrwienny mózgu o nieznanej etiologii – informuje dr hab. n. med. Łukasz Lewicki.
Jubileuszowy zabieg stał się także powodem do podsumowania działalności Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej KCCSiN w Wejherowie. W opinii ordynatora oddziału, prof. Marka Szołkiewicza, skala rozwoju tej jednostki na przestrzeni ostatnich 10 lat jest imponująca i bez wątpienia może być powodem do dumy dla „Szpitali Pomorskich”.
Oddział realizuje praktycznie wszystkie dostępne procedury z zakresu leczenia chorób serca, w tym przezskórnych, oraz wiele z zakresu chorób naczyń. Angażuje się także w realizację procedur interdyscyplinarnych, takich jak trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym mózgu. Systematycznie wdraża nowatorskie procedury medyczne (AFR, stymulacja fizjologiczna serca), prowadzi projekty naukowo-badawcze i organizuje szkolenia doskonalące. Ostatnie warsztaty edukacyjne, przeprowadzone 27 czerwca br., skierowane były do operatorów z innych ośrodków. W czasie warsztatów przeprowadzono zajęcia wprowadzające oraz cztery zabiegi przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego.
– Należy podkreślić, że w okresie dekady liczba rocznych hospitalizacji wzrosła prawie trzykrotnie, a budżet Oddziału wzrósł ponad dwudziestokrotnie. W dniu dzisiejszym jest to Oddział rozpoznawalny w całym kraju – dodaje prof. dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz.