53-letni pacjent wprowadzony w stan hipotermii terapeutycznej
Na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń (Szpital Specjalistyczny w Wejherowie) wznowiono program wprowadzania pacjentów w stan hipotermii terapeutycznej. Metoda polega na kontrolowanym, trwającym 24 godziny, obniżeniu temperatury ciała pacjenta do 32-34°C.
12 lipca br. w stan hipotermii terapeutycznej specjaliści ze szpitala w Wejherowie wprowadzili 53-letniego pacjenta po nagłym zatrzymaniu krążenia w mechanizmie migotania komór. Po 5 dniach pacjent był przytomny, nie wykazał żadnych ubytków neurologicznych i po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora został wypisany do domu.
– Metoda ta stosowana jest wobec pacjentów nieprzytomnych, po nagłym zatrzymaniu krążenia, a jej celem jest zapobieżenie uszkodzeniom neurologicznym – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala w Wejherowie. – Skuteczność tej metody została potwierdzona w badaniach klinicznych, w następstwie czego w opinii Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego powinna być ona rutynowo stosowana u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia (klasa zaleceń I).
Oddział dysponuje profesjonalną konsolą (Arctic Sun 5000; Medivance), do której podłącza się jednorazowe, różnej wielkości, chłodzące okładziny z obiegiem zimnej wody. Warto podkreślić, że Szpital w Wejherowie był pierwszym szpitalem w województwie pomorskim, który wdrożył tą metodę postępowania. Po raz pierwszy została ona zastosowana w 2012 roku.