Brachyterapia jest techniką radioterapii, która polega na umieszczeniu źródła promieniowania w pacjencie lub w jego bliskiej odległości. W Szpitalu Morskim od początku działalności onkologicznej wykorzystywaną tę metodę do leczenia chorych na nowotwory. Początkowo używano do tego celu pierwiastka promieniotwórczego – radu. Z czasem zastąpiono go cezem, który został umieszczony w specjalnym urządzeniu wysuwającym źródło promieniowania tylko w trakcie leczenia. Niestety, czas napromieniania pacjenta taką metodą był bardzo długi – trwał około kilku-kilkunastu godzin.
Obecnie Zakład Brachyterapii dysponuje nowoczesnym aparatem do napromieniań metodą HDR– GammaMed12Xi z irydowym źródłem promieniowania, które skróciło czas leczenia do kilkunastu-kilkudziesięciu minut!!
Wyposażenie zakładu:
- Aparat HDR: Afterloader GammaMed Plus Ix (24 kanałowy)
- System brachyterapii prostaty w czasie rzeczywistym: Vitesse 2.5
- System planowania brachyterapii BrachyVision
- Stepper CIVCO AccuCARE MicroTouch
- Ramię C Siemens Arcadis Orbic
Zakład Brachyterapii działa w systemie ambulatoryjnym. Kwalifikacja do leczenie odbywa się w Zakładzie Brachyterapii (budynek nr 8) od poniedziałku do piątku w godz. 10-13. Pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji kierowani są do Oddziału Radioterapii i przyjmowani zgodnie z zasadami tam obowiązującymi. Pacjenci nie wymagający hospitalizacji otrzymują informacje o terminie zabiegu oraz sposobie przygotowania do leczenia zaraz po kwalifikacji.
W naszym ośrodku wykonujemy następujące procedury:
- brachyterapię nowotworów ginekologicznych (rak szyjki macicy, trzonu macicy, pochwy)
- brachyterapię nowotworów piersi (jako dodatkową dawkę po napromienianiu teleterapią)
- brachyterapię prostaty (jako jedyni w województwie pomorskim)
- brachyterapię nowotworów przełyku
- brachyterapię nowotworów skóry
Zabiegi prostaty, piersi oraz u chorych niezoperowanych z nowotworami ginekologicznymi odbywają się w znieczuleniu ogólnym.
Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje kartę informacyjną, wskazania pielęgnacyjne oraz zapisywany jest na pierwsze badanie kontrolne po zabiegu do Poradni Onkologicznej.