Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Nowotworów Piersi, Skóry i Tkanek Miękkich powstał 01.08.2006 r. jako część Gdyńskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.
Powołanie Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Centrum umożliwia prowadzenie kompleksowego leczenia chorych z chorobą nowotworową w jednym ośrodku, w oparciu o harmonijne łączenie postępowania chirurgicznego z leczeniem chemioterapią i/lub radioterapią, bez zbędnych opóźnień w dostępie do określonej metody leczenia.
W Oddziale wykonywane są zabiegi z zakresu:
- chirurgii przewodu pokarmowego
W Oddziale leczeni są pacjenci z chorobami nowotworowymi całego układu pokarmowego: rak przełyku, żołądka, trzustki, okrężnicy, odbytnicy i odbytu, pierwotne i wtórne nowotwory wątroby.
Przy współpracy z Pracownią Endoskopii Oddział bierze udział w programie wczesnego wykrywania raka jelita grubego. - chirurgii piersi
Oferujemy Państwu możliwość szerokiej diagnostyki zmian w piersi: biopsje gruboigłowe, mammotomiczne czyli wspomagane próżnią oraz celowane usunięcie zmian niemacalnych z oznaczeniem kotwicą, pod USG lub z użyciem stereotaksji z pomocą mammografu cyfrowego 3D (tomosyntezy) .
W Oddziale wykonuje się amputacje piersi z jej jednoczasową rekonstrukcją, zabiegi oszczędzające pierś oraz operacje raka piersi z zaoszczędzeniem węzłów chłonnych w pasze po oznaczeniu węzłów wartowniczych. Pacjentkom po mastektomii oferujemy wszechstronną gamę operacji rekonstrukcji piersi w ramach ubezpieczenia NFZ. - chirurgii tarczycy
Chirurgia gruczołu tarczowego obejmuje operacje wola guzowatego, raka tarczycy oraz gruczolaków przytarczyc. - chirurgii skóry i tkanki podskórnej
Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów skóry jak rak oraz czerniak. - chirurgii układu limfatycznego
W Oddziale wykonuje się zabiegi diagnostyczne i lecznice z zakresu układu limfatycznego, takie jak diagnostyczne pobieranie węzłów chłonnych, pobranie węzła wartowniczego oraz limfadenektomie. - ZABIEGI Z ZASTOSOWANIEM NAJNOWSZEJ GENERACJI SYSTEMU ROBOTYCZNEGO DA VINCI – w Oddziale Chirurgii Onkologicznej wykonywane są resekcje jelita grubego z zastosowaniem systemu da Vinci. Największe zalety operowania z zastosowaniem systemów robotycznych odnoszą się do zabiegów w małych przestrzeniach, wymagających znacznej precyzji preparowania, w związku z czym najwięcej korzyści odnoszą pacjenci operowani tą metodą z powodu raka odbytnicy. Zastosowanie systemu robotycznego to szybszy okres rekonwalescencji po zabiegach, mniej dolegliwości bólowych pacjenta. W chirurgii odbytnicy system robotyczny pozwala na znaczne ułatwienie w dostępie do miednicy mniejszej, na lepszy wgląd w pole operacyjne, zwiększa precyzję zabiegu i potencjalnie może poprawić jakość wycinanego preparatu (co ma bezpośredni związek z ryzykiem wznowy miejscowej nowotworu) oraz jakość życia chorych (poprzez lepsze uwidocznienie, a więc szansę na zaoszczędzenie unerwienia autonomicznego do narządów moczowo-płciowych).Kwalifikacje na operacje robotyczne odbywają się na identycznych zasadach jak do innych zabiegów tj. w poradni i na konsyliach. Nie każdy pacjent kwalifikuje się do operacji robotem, decydują przede wszystkim przebyte operacje brzuszne i stopień zaawansowania nowotworu.
W ogólnopolskim rankingu tygodnika WPROST opublikowanym w 2018 roku Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Nowotworów Piersi, Skóry i Tkanek Miękkich znalazł się na 3 miejscu pośród oddziałów chirurgicznych leczących w Polsce nowotwory przewodu pokarmowego, ustępując dwóm klinkom uniwersyteckim (źródło: https://rankingi.wprost.pl/szpitale)
W oddziale można uzyskać specjalizację w chirurgii ogólnej i specjalizację w chirurgii onkologicznej. W oddziale można odbywać staże chirurgiczne. Studentów zapraszamy do odbywania praktyk wakacyjnych.