Karmienie dzieci w przyjaznej przestrzeni
Wyjątkowy prezent wielkanocny dla pacjentek Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni już czeka. Przytulny, przyjazny i oczywiście… morski – to jeden z nielicznych pokoi laktacyjnych w szpitalu na Pomorzu, z którego będą mogły korzystać mamy i ich pociechy. Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł ponad 30 tysięcy złotych i został całkowicie pokryty przez Akcję Anima. Uroczyste otwarcie pokoju odbędzie się już w najbliższy piątek, 29 marca, o godz. 10.00 (Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1, wejście na Oddział Ginekologiczno-Położniczy od Izby Przyjęć szpitala, II piętro).
– Stworzenie intymnej przestrzeni, która pozwoli poczuć się bezpiecznie to wyjście naprzeciw potrzebom kobiet w okresie połogu. Ten pokój laktacyjny podnosi standardy w opiece nad matką i dzieckiem – mówi inicjatorka przedsięwzięcia lek. med. Anna Toczyłowska, Ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. – Atmosfera tego miejsca odbiega od typowego dla szpitalnego łóżka i ma zapewnić młodym mamom chwilę wytchnienia w tak ważnym momencie jaką jest karmienie.
– Takie miejsce, gdzie mamy mogłyby w spokoju nakarmić dziecko, odciągnąć laktatorem pokarm, czy skorzystać z porady konsultantki laktacyjnej lub psychologa jest wspaniałą ideą – mówi Iwona Guć, położna która od 32 lat wspiera i promuje karmienie piersią – Konsultacje prowadzone w takiej przestrzeni dają większą możliwość skupienia. To także miejsce, gdzie pacjentki będą mogły po prostu spotkać się ze sobą przy filiżance herbaty (laktacyjnej) i spokojnie porozmawiać.
Doktor Anna Toczyłowska wygospodarowała na powstanie pokoju odpowiednie miejsce, a Iwona Guć zaprosiła do pomysłu Akcję Anima i architekt Kamilę Kwidzińską. Opracowana koncepcja architektoniczna wnętrza, a także jego wyposażenie spełniają najwyższe standardy przestrzeni przyjaznej mamom i ich dzieciom, a motywem przewodnim są elementy marynistyczne. Wszystko po to, aby zapewnić karmiącym mamom komfort, bo mleko mamy to najbardziej życiodajna substancja na świecie, a wytwarzana podczas karmienia piersią oksytocyna – hormon szczęścia, niesie życie i miłość… A takie właśnie są Święta Wielkanocne!
– Każda inicjatywa społeczna, która jest realizowana w naszych szpitalach bardzo cieszy – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”. – Pokój laktacyjny będzie miejscem przyjaznym dla każdej mamy, zapewniającym chwile intymności i ciszy, by móc w spokoju karmić dziecko naturalnym pokarmem. W imieniu naszych pacjentek bardzo dziękujemy darczyńcom za ten wyjątkowy przedświąteczny prezent.
Projekt zrealizowano w ramach prowadzonej od lat akcji „Uzdrawiająca moc piękna”. Dotychczas dzięki Akcji Anima i jej przyjaciół „zakwitły lub zaszumiały” w placówkach medycznych: Poradnia Onkologiczna, Oddział Chemii Dziennej, Hostel dla pacjentów onkologicznych w Szpitalu Morskim PCK w Gdyni, jak również Oddział Wewnętrzny Szpitala Miejskiego im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Klinika Neurologii Rozwojowej UCK oraz Klinika Psychiatrii Dorosłych UCK. Wówczas udekorowano ściany poradni i oddziałów zdjęciami autorstwa Kamili Kwidzińskiej i Elwiry Kruszelnickiej, które wydrukowane zostały w dużych formatach i na specjalnych płytach, odmieniając szpitalną przestrzeń.
Realizatorzy pokoju laktacyjnego:
Akcja Anima – założycielka Anna Białek – organizatorka i współorganizatorka różnych wydarzeń charytatywnych (Budzenie Wiosny, Głosy dla hospicjum, Wielka Gala Charytatywna Polsko-Francuska) i kulturalnych oraz fundraiserka. Wykorzystuje swoje doświadczenie, aby uczynić świat trochę lepszym…
Arch. Kamila Kwidzińska – od wielu lat w branży projektowej, ma na swoim koncie szeroki zakres projektów zarówno budynków przemysłowych, mieszkalnych, farm wiatrowych jak i projekty remontów i przebudów zabytkowych obiektów. W swojej pracy łączy estetykę z funkcjonalnością, nie zapominając o stworzeniu spójnej, harmonijnej przestrzeni. Jako pasjonatka fotografii i sztuki stara się wykorzystać piękny detal oraz zwrócić uwagę na dodatki we wnętrzu.
Lek. med. Anna Toczyłowska – pediatra, neonatolog, Ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw takich jak Dzień Wcześniaka Drzewko Życia czy zdjęcia noworodków na tle grafiki „Witaj w Gdyni” . Współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i skupia wokół oddziału ludzi o Wielkich Sercach. Od lat powtarza, że – za każdą z tych inicjatyw stoją ludzie, bez których żadnego, nawet najlepszego projektu nie udało by się zrealizować. Żaden kierownik nie pracuje sam i nie realizuje sam swoich planów. Moim największym sukcesem są ludzie, którym się ciągle chce i zawsze są gotowi.
Iwona Guć – położna, edukatorka, konsultantka laktacyjna, podróżniczka. W latach 90-tych położna laktacyjna w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Twórczyni i prowadząca szkoły rodzenia, z której skorzystało kilka tysięcy par. W 2009 roku uzyskała tytuł Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego. Inicjatorka powołania w Gdyni Banku Mleka Kobiecego. Współtwórczyni gdyńskich Konferencji Laktacyjnych. Inicjatorka cyklu seminariów „Położnictwo Przyszłości” – sieciujących gdyńskie położne środowiskowo-rodzinne.