Szpital Morski im. PCK w Gdyni
Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Gdyńskie Centrum Onkologii) to pierwszy na Pomorzu ośrodek z akredytacją Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi. Podstawową zasadą naszej pracy jest objęcie kompleksową opieką pacjentek z chorobami piersi, tak aby od momentu przekroczenia progu naszego Ośrodka, diagnostyka i konieczne leczenie toczyły się w sprawny, profesjonalny i jasny dla pacjentki sposób.
Wymaga to ścisłej współpracy personelu medycznego różnych dziedzin, a także nawiązania nici porozumienia i zaufania na drodze lekarz – pacjent. Wszystko to zapewnia nasz interdyscyplinarny Zespół, złożony z lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów, radiologów i patomorfologów, a także personelu pielęgniarskiego, techników, fizjoterapeutów i psychologów.
Pacjentka wraz z chwilą zgłoszenia się do naszego Centrum zostaje objęta ściśle zaplanowanym procesem diagnostycznym i jeśli to konieczne, terapeutycznym. Droga ta obejmuje przeprowadzenie diagnostyki obrazowej (USG, mammografia), wykonanie biopsji podejrzanej zmiany (wykonujemy biopsje cienkigłowe, gruboigłowe, mammotomiczne oraz stereotaktyczne). Pobrany materiał zostaje poddany badaniu histopatologicznemu.
W przypadku rozpoznania nowotworu złośliwego pacjentka trafia na odbywające się co tydzień konsylium, w trakcie którego nasz zespół podejmuje wspólnie z pacjentką decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Obejmuje ono leczenie chirurgiczne. W Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wykonywane są zabiegi oszczędzające pierś, operacje z zaoszczędzeniem węzłów chłonnych w pasze po oznaczeniu węzłów wartowniczych, amputacje piersi z jej jednoczasową rekonstrukcją. Pacjentkom po mastektomii oferujemy wszechstronną gamę operacji rekonstrukcji piersi w ramach ubezpieczenia NFZ.
W przypadku decyzji o potrzebie leczenia systemowego przed operacją w postaci chemioterapii, hormonoterapii, terapii celowanej oraz terapii w ramach badań klinicznych – zostaje ono przeprowadzone w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz w Oddziale Chemioterapii Dziennej. W razie wskazań leczenie onkologiczne uzupełniane jest również o radioterapię, przeprowadzaną w Oddziale Radioterapii (pacjentka może poddać się jej ambulatoryjnie, po przyjęciu do Oddziału lub zakwaterowując się w nieodpłatnym przyszpitalnym zespole noclegowym).
Po zakończeniu leczenia pacjentka objęta jest opieką Poradni Onkologicznej. Wszystkim pacjentkom oferujemy również wsparcie psychologiczne.
Poradnia Chirurgii Onkologicznej
tel. 58 7260 178
Poradnia Onkologiczna
Infolinia: 224 800 800
Chirurdzy piersi
Chirurdzy plastyczni
Radiolodzy specjalizujący się w senologii
Technicy radiologiczni
Patomorfolodzy
Onkolodzy kliniczni
Radioterapeuci onkologiczni
Pielęgniarki onkologiczne
Pielęgniarka koordynująca
Psychoonkolodzy
Opiekunowie bazy danych