Dezynfekcja i dekontaminacja nowej generacji w wejherowskim szpitalu
„Szpitale Pomorskie” w lokalizacji Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie dołączyły do placówek, które otrzymały UVD Robota w ramach przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską na zakup urządzeń do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty.
Decyzją Komisji Europejskiej szpital otrzymał w darze jeden z ponad 300 egzemplarzy UVD Robota. W ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji oraz innych wirusów i bakterii chorobotwórczych, roboty wdrażane są w placówkach medycznych, głównie szpitalach, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.
UVD Robot wyznacza nowe standardy automatycznej i bezpiecznej dezynfekcji. W pełni autonomiczne urządzenie emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Urządzenie nie wymaga użycia środków chemicznych ani dodatkowego sprzętu. UVD Robot porusza się samodzielnie według wcześniej zaprojektowanej mapy. Jest obsługiwany dzięki aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony. Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której robot się porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji.
– To cenne urządzenie – innowacyjny Robot UVD do autonomicznej dezynfekcji promieniowaniem UV-C będzie obsługiwany przez wykwalifikowany personel naszego działu – mówi Alina Horbacz-Chmiel, kierownik Działu Dezynfekcji i Sterylizacji szpitala w Wejherowie. – Robot jest sterowany zdalnie – dzięki specjalnej aplikacji może być to robione z innego pomieszczenia niż dezynfekowane. Inteligentne urządzenie potrafi zidentyfikować przestrzeń i ustalić odpowiednie czasy dezynfekcji pod konkretne patogeny. Porusza się samodzielnie według zaprojektowanej mapy, za każdym razem precyzyjnie powtarzając dezynfekcję zadanego pomieszczenia. Urządzenie dezynfekuje pomieszczenie nie narażając operatora na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi takimi jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby, oraz na emisję światła UV-C o wysokiej mocy (długość fali 254 nm). Duża dawka promieniowania ultrafioletowego emitowana z lamp UV-C niszczy struktury DNA drobnoustrojów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów w środowisku oraz występuje oszczędność czasu i redukcja kosztów szpitalnych procedur dezynfekcji pomieszczeń i powietrza – co nabiera szczególnego znaczenia w dobie pandemii wirusa SARS CoV-2. Robot UVD w czasie 15 – 20 minut dezynfekuje średniej wielkości salę chorych, salę operacyjną czy korytarz, itd. – czas ten może być dłuższy lub krótszy w zależności od wielkości pomieszczenia. Skraca to zdecydowanie czas dezynfekcji pomieszczenia w porównaniu z innymi dostępnymi urządzeniami.
Jak podkreśla producent, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999%. Duńskiej produkcji UVD Robot z pewnością przyczyni się do podniesienia stopnia bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala. Wartość robota to kwota 400 tysięcy złotych.
Dystrybutorem urządzenia w naszym kraju jest firma MED&CARE.
Więcej informacji na stronie: www.robot-uvd.pl