Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Wejherowie
Do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie trafiło osiem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansowała Marzena Gradowska, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1247 łóżek do 82 szpitali w całej Polsce. W uroczystości wzięli udział wiceprezes Zarządu „Szpitali Pomorskich” Jacek Pilarczyk, ordynator Oddziału Pediatrii wejherowskiego szpitala Adam Hermann oraz pielęgniarka oddziałowa Danuta Klein.
Spanie na wygniecionych materacach, twardych krzesłach i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodzin czuje się w szpitalach niechcianymi gośćmi. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1247 łóżek 82 szpitalom w całym kraju.
To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.
Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Liczba przekazywanych „Łóżek dla rodziców” zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. Tym razem, osiem łóżek dla Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie sfinansowała Marzena Gradowska, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska, prywatnie Przyjaciółka Fundacji. To kolejna taka darowizna przekazana temu szpitalowi przez Fundację. We wrześniu 2022 r. trafiło do niego sześć łóżek dla rodziców.
Pobyt dziecka w szpitalu to duże wyzwanie dla całej rodziny. Obecność rodzica jest nieoceniona w radzeniu sobie z trudami leczenia oraz dostosowaniu się do nowego środowiska. Bardzo mnie cieszy, że przekazane dziś łóżka dla rodziców będą stanowiły wsparcie dla małych pacjentów, zapewniając im bliskość i poczucie bezpieczeństwa, które są niezmiernie ważne w takiej nowej sytuacji szpitalnej. Te łóżka umożliwią również rodzicom chwilę wytchnienia i regeneracji, co jest kluczowe dla zapewnienia właściwej opieki nad dzieckiem – podkreśla Marzena Gradowska, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska.
– Cieszymy się, że o najmłodszych pacjentach naszego szpitala i ich rodzicach pamięta po raz kolejny Fundacja Ronalda McDonalda, bowiem otrzymane łóżka z pewnością umożliwią lepszy komfort pobytu opiekunów młodego pacjenta w naszej placówce – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”. – Obecność najbliższych niewątpliwie jest ważnym aspektem opieki nad dziećmi i stwarza poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga w przezwyciężaniu trudów pobytu
w szpitalu, co jest również istotne w procesie powrotu dziecka do zdrowia.