INFORMACJE O ODDZIALE
Historia
Oddział został założony w 1978 r. w tzw. Starym Szpitalu w Wejherowie, a następnie przeniesiony w październiku 1981 r. do obecnej lokalizacji. Pierwszym ordynatorem był dr Franciszek Węsierski. Objął on ordynaturę w Wejherowie po odejściu z gdyńskiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej.
Aktualności
Obecnie oddział liczy 15 łóżek + 5 w trybie dziennym lecz w związku z potrzebami regionu, w 2023 r. planowane jest przeniesienie oddziału do nowych zmodernizowanych pomieszczeń wraz ze zwiększeniem liczby łóżek do 24.
Oddział od tego roku posiada dostęp do nowoczesnego, kompleksowo wyposażonego bloku operacyjnego, a także własną salę zabiegową wyposażoną w nowoczesny aparat do znieczuleń oraz sprzęt endoskopowy. Posiadamy również stanowisko dla najmłodszych pacjentów wyposażone w inkubator oraz cieplarkę.
Oddziałowi podlegają Przyszpitalne Poradnie: Chirurgii Dziecięcej oraz Urologii Dziecięcej, a także nowoczesna Pracownia Urodynamiki i Uroterapii dla Dzieci. Planujemy również uruchomienie w przyszłym roku Poradni Urazowo-Ortopedycznej dla Dzieci oraz Poradni Wad Postawy.
Od przyszłego roku, po przeniesieniu Oddziału do nowej lokalizacji, dysponować będziemy dwiema dodatkowymi salami zabiegowymi o podwyższonym standardzie (w tym w pełni wyposażoną salą endoskopową ) oraz stanowiskami Intensywnej Terapii dla Dzieci.
Oddział ściśle współpracuje z Oddziałem Pediatrycznym i Neonatologicznym oraz z Zakładem Fizjoterapii tutejszego szpitala, szkoli rezydentów w zakresie chirurgii dziecięcej oraz prowadzi staże kierunkowe dla innych specjalności.
Rocznie hospitalizujemy około 1900 pacjentów i wykonujemy ok. 1300 zabiegów. Oferujemy szeroki zakres procedur chirurgicznych, który systematycznie wzbogacamy.
1. Zakres działalności oddziału:
– leczenie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt;
– leczenie wad wrodzonych u dzieci starszych;
– chirurgia ostrych i przewlekłych schorzeń jamy brzusznej;
– chirurgia ostrych i przewlekłych schorzeń klatki piersiowej;
– traumatologia wieku dziecięcego;
– kompleksowe leczenie z zakresu urologii dziecięcej wraz z endoskopowym leczeniem kamicy układu moczowego z laseroterapią;
– kompleksowe leczenia oparzeń we współpracy z Zakładem Fizjoterapii;
– wideochirurgia: chirurgia laparoskopowa jamy brzusznej i klatki piersiowej.
- Zadania Oddziału obejmują ponadto:
– konsultacje w oddziałach Szpitala, w szczególności w SOR, Oddziale Neonatologii i Oddziale Pediatrii;
– prowadzenie dydaktyki przed i podyplomowej;
– organizację i prowadzenie szkoleń wewnętrznych personelu;
– zapewnienie pacjentom Oddziału Chirurgii Dziecięcej całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej we wszystkie dni tygodnia;
– zapewnienie przez Kierownika Poradni prawidłowego funkcjonowania oraz nadzór merytoryczny nad przyszpitalną Poradnią Chirurgii Dziecięcej oraz Poradni Urologii Dziecięcej wraz z Pracownią URO.
PORADNIA CHIRURGII DZIECIĘCEJ
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek – 8.30 – 12.30
Wtorek – 14.00 – 18.00
Zalecana wcześniejsza rejestracja telefoniczna i e- mail:
- telefoniczna w godz. 7:00 – 17:00 pod nr 224 800 700
- osobista (hol główny szpitala) w godz. 7.00-14.00
- e-mail: wej.poradnie@szpitalepomorskie.eu
PORADY UROLOGICZNE (w ramach poradni chirurgii dziecięcej)
drugi lub trzeci czwartek miesiąca – 13.00 – 15.00
Zalecana rejestracja telefoniczna i e- mail
- telefoniczna w godz. 7:00 – 17:00 pod nr 224 800 700
- osobista (hol główny szpitala) w godz. 7.00-14.00
- e-mail: wej.poradnie@szpitalepomorskie.eu
KWALIFIKACJA DO PRZYJĘCIA NA ODDZIAŁ
Uwaga!
W celu kwalifikacji dziecka do zabiegu planowego w Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Wejherowie należy zarejestrować się do Punktu Kwalifikacji.
Rejestracja odbywa się wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu:
Do zabiegów chirurgicznych – +48 698 515 043 – czynny w środy i piątki między godziną 10:00 – 12:00. W celu rejestracji dziecko musi mieć ważne skierowanie do Oddziału Chirurgii Dziecięcej wystawione przez lekarza chirurga dziecięcego (po wizycie w Poradni Chirurgii Dziecięcej).
Do zabiegów otolaryngologicznych – 58 572 74 74 – czynny codziennie między godziną 8.00 – 13.00. W celu rejestracji dziecko musi mieć ważne skierowanie do Oddziału Chirurgii Dziecięcej.
Po kwalifikacji dziecko zostanie wpisane do kolejki oczekujących na świadczenie medyczne NFZ