loader image

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Szpital Morski im. PCK

Ciąża i poród to wydarzenia wielkiej wagi w życiu każdej rodziny. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet pragnących bezpiecznie i w komfortowych warunkach przejść przez okres narodzin dziecka stworzyliśmy nowoczesny Oddział Położniczy.

W skład Oddziału Położniczego wchodzą:

  • Patologia Ciąży
  • Blok porodowy
  • Położnictwo
  • Ginekologia Jednego Dnia

LINK DO WYPRAWKI

Oddziale Patologii Ciąży realizowane są świadczenia II poziomu referencyjnego. Dostępnych jest 11 łóżek. Sale posiadają własne węzły sanitarne z toaletą i prysznicem.

W skład Bloku Porodowego wchodzą: 4 Pokoje Narodzin z własnymi węzłami sanitarnymi. Sale wyposażone są w sprzęt umożliwiający aktywny poród: drabinki, worki sako, piłki, materace. Łóżka porodowe posiadają możliwość ustalenia pilotem dogodnej pozycji rodzenia.  Istnieje możliwość korzystania z różnych form (farmakologiczny i niefarmakologicznych) łagodzenia bólu porodowego: gaz wziewny, dożylne leki przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe ( zależne od dostępności zespołu anestezjologicznego), aparaty TENS (dostępne w Oddziale), aromaterapia i muzykoterapia.

Bezpośrednio po urodzeniu i osuszeniu noworodka położna umożliwia dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, trwający dwie godziny po porodzie. Oznakowanie, odpępnienie noworodka i ocena wg skali Apgar odbywa się na brzuchu mamy, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Podczas kontaktu „skóra do skóry” zachęcamy mamę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi i udzielamy wsparcia, a w razie potrzeby oferujemy pomoc. W ciągu pierwszych dwunastu godzin życia noworodka lekarz oddziału neonatologii przeprowadza ocenę stanu  klinicznego dziecka.

W obszarze Bloku Porodowego znajdują się : Sala do wykonywania cięć cesarskich oraz Pokoje Narodzin.

Oddział Położniczy składa się z 9 sal. Dysponujemy 20 łóżkami dla położnic w systemie rooming-in (matka z dzieckiem). Sale posiadają własne węzły sanitarne. Istnieje możliwość skorzystania z pokoju rodzinnego – jedonosobowej sali o podniesionym standardzie z osobą towarzyszącą.
(świadczenie odpłatne)

Link do informacji dla pacjentów dotyczący pokoju rodzinnego

W przypadku konieczności dłuższej hospitalizacji noworodka w Oddziale Neonatologicznym istnieje możliwość pobytu i opieki matki nad dzieckiem w przygotowanej strefie rodzica.

Odwiedziny na salach pacjentek odbywają się w godz. 15.00-19.00 (dopuszcza się wizyty dzieci powyżej 12 roku życia).

Oddział Ginekologii Jednego Dnia:

W Oddziale Ginekologii posiadamy 8 łóżek dla pacjentek hospitalizowanych w trybie  jednodniowym.

Do Oddziału Ginekologii przyjmujemy pacjentki do zabiegów diagnostycznych.

Na kwalifikację do zabiegów operacyjnych zapraszamy w  środy na godzinę 10:00 ( po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu pod nr  telefonu : 587260270).

W celu kwalifikacji do zabiegów diagnostycznych i leczniczych „jednego dnia” w Oddziale Ginekologii  zapraszamy w poniedziałki, wtorki , czwartki i piątki w godz. od 10:00 do 12:00 do Izby Przyjęć .

Informacje dla pacjentek zakwalifikowanych do zabiegów diagnostycznych i leczniczych „jednego dnia” w Oddziale Ginekologii
Informacje dla pacjentek zakwalifikowanych do zabiegów diagnostycznych i leczniczych jednego dnia w Oddziale Ginekologii

Informacje dla pacjentek zakwalifikowanych do zabiegów operacyjnych w Oddziale Ginekologii:
Informacje dla pacjentek zakwalifikowanych do zabiegów operacyjnych w Oddziale Ginekologii

W Oddziale Ginekologii “jednego dnia” przebywają pacjentki z rozpoznaniem ; polip szyjki macicy, polip endometrialny, przerost endometrium, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, przegroda macicy, zrosty wewnątrzmaciczne i w przypadku braku przeciwwskazań, zabiegi wykonywane są techniką endoskopową ( resektoskopia, histeroskopia).

Wykonujemy również zabiegi łyżeczkowania kanału szyjki oraz jamy macicy, pobrania wycinków ze sromu, pochwy oraz tarczy części pochwowej szyjki macicy, elektrokonizacji szyjki macicy przy pomocy pętli elektrycznej (LEEP,LLETZ), nacięcia i marsupializacji ropnia gruczołu Bartholina.

Zabiegi operacyjne z przyczyn nieonkologicznych wykonywane są drogą brzuszną, przezpochwową oraz laparoskopową.

Zakres świadczeń:

  • proste całkowite wycięcie macicy
  • przezpochwowe wycięcie macicy ( z użyciem nowoczesnych systemów zamykania naczyń)
  • nadszyjkowa amputacja trzonu macicy
  • wyłuszczenie mięśniaków macicy
  • laparoskopowa diagnostyka niepłodności i zespołu bólowego miednicy mniejszej
  • operacje na przydatkach (jajniki i jajowody)
  • operacje szyjki macicy (tradycyjne i przy pomocy pętli elektrycznej)
  • operacje plastyczne ścian pochwy i krocza
  • operacje w wysiłkowym nietrzymaniu moczu (TVT)

Zespół

ZESPÓŁ

Kierownik Oddziału   

dr n. med. Andrzej Płoszyński

Położna oddziałowa  

Dorota Majewska-Kątna
mgr położnictwa

Zespół Lekarski:

lek. Zdzisław Trawiński
lek. Maciej Drapiński
lek. Grzegorz Jańczewski
lek. Dariusz Szczypek
lek. Adam Żółtowski
dr n. med. Piotr Zabul
lek. Emilia Płoszyńska-Sroka
lek. Mateusz Świątkowski
lek. Karol Dusiński
lek. Katarzyna Nietrzebka
lek. Małgorzata Szczurek-Gierczak
lek. Grzegorz Sadoń
lek. Paulina Maternowska

Lekarze dyżurujący w Oddziale:
lek. Agnieszka Bełtowicz-Tomińska
lek. Roman Jankowski

Z UWAGI NA TRWAJĄCE PRACE MODERNIZACYJNE ZAJĘCIA W SZKOLE RODZENIA ZOSTAŁY WSTRZYMANE DO ODWOŁANIA

O TERMINIE WZNOWIENIA ZAJĘĆ BĘDZIEMY PAŃSTWA INFORMOWAĆ

Zostań mamą w Redłowie

Skoro tu zajrzeliście to prawdopodobnie oczekujecie przyjścia na świat Waszego Maluszka. Martwicie się czy ciążą będzie przebiegać bez problemów? Czy dam sobie radę z bólem w czasie porodu? Jak to będzie na sali porodowej? Zaraz za tymi pytaniami zaczynają się kolejne, prawda? Czy poradzę sobie z tak małym człowiekiem w domu? Jak powinnam karmić prawidłowo? Jak bezpiecznie wykąpać swoją pociechę?

Na te i wiele innych pytań odpowie Wam nasza Szkoła Rodzenia. Żadne Twoje pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Doświadczona kadra, która będzie prowadzić zajęcia przygotuje Was psychicznie i fizycznie do porodu a także do okresu po nim.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny jest to dla Was czas, jaka istotna zmiana szykuje się w Waszym życiu. Naszym celem jest przygotowanie przyszłych rodziców na zmiany i wydarzenia, które zmienią ich życie na zawsze. I uwierz – będziecie przygotowani.

Szeroki materiał omawiany na zajęciach pozwoli Ci m.in. ograniczyć ból podczas porodu a przyszłemu Tacie nie stracić głowy na sali porodowej. Odpowiednio przygotowany partner pomoże Ci przejść łatwiej ten trudny okres. Znając fizjologię porodu, oswajając się wcześniej z salą porodową a także mając kontakt z naszą kadrą do samego rozwiązania zobaczysz, że pomimo bólu poród można przejść spokojnie i bez większego stresu. Bo nie wątpimy, że i tak się będziesz troszkę denerwować, prawda? Nie przejmuj się, będziemy czuwać nad Tobą od dnia przyjścia do naszego szpitala do dnia opuszczenia go z nowym Członkiem Rodziny.

Za chwilę przeczytasz program naszej szkoły. Chciałybyśmy abyś wiedziała, że jest to program, który wciąż ewoluuje. Nieustannie zbieramy doświadczenia z współpracy z przyszłymi Rodzicami po to, aby wykorzystać je w przyszłości. Na podstawie Waszych opinii wprowadzamy zmiany do planu kursu tak abyście byli jak najlepiej przygotowani.

Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu;

  • -czw. w godz. 16:00 do 18:00
  • -pt. w godz. 16:00 do 18:00
  • Śr. 16:00 do 18:00 i sob. 10:00 do 12:00

Kurs w Szkole Rodzenia „Zostań mamą w Redłowie”  trwa 4 tygodni ( 8 spotkań)

A teraz zapoznaj się z nami i tematyką zajęć, które dla Ciebie poprowadzimy:

CIĄŻA

Najczęstsze dolegliwości w czasie trwania ciąży dotyczące sfery fizycznej i psychicznej. Higiena osobista oraz zasady żywienia kobiet w czasie ciąży – zalecenia dietetyczne. Prawa i obowiązki kobiety ciężarnej, rodzącej. Plan porodu – zalecenia wynikające ze Standardów Okołoporodowych Rozporządzenie Ministra. Co zabrać ze sobą do porodu. Objawy zbliżającego się porodu. Mechanizm hormonalny. Ćwiczenia- oddechowe, ogólnousprawniające – ok. 30min. Prezentacja na temat krwi pępowinowej – ok. 30 min.

PORÓD

Metody zmniejszania bólu porodowego. Rola osoby towarzyszącej podczas porodu. Przygotowanie krocza do porodu. Ćwiczenia- oddechowe, ogólnousprawniające. Możliwe zabiegi podczas porodu. Cięcie cesarskie. Pobranie krwi pępowinowej. Ćwiczenia- oddechowe, ogólnousprawniające

POŁÓG

Zmiany ogólnoustrojowe w połogu. Najczęstsze problemu okresu połogu. Zapoznanie z Oddziałem Ginekologiczno – Położniczym Szpitala Morskiego im. PCK.  Higiena w połogu. Połóg po cięciu cesarskim. Odżywianie w połogu. Prezentacja na temat krwi pępowinowej – ok. 30 min. Ćwiczenia-  ogólnousprawniające

NOWORODEK

Mechanizm laktacji. Korzyści z karmienia naturalnego. Zmienność pokarmu kobiecego. Technika i pozycje karmienia piersią. Zasady karmienia piersią. Najczęstsze problemy w laktacji. Stany przejściowe u noworodka. Pielęgnacja u noworodka. Szczepienia noworodka

Informacje dla rodzących zgłaszających się do porodu:

Niezbędne dokumenty:

  • Dokument tożsamości.
  • Karta ciąży  i grupa krwi.
  • Ostatnie wyniki badań.
  • Karty informacyjne – pobyty w szpitalu

Niezbędne przedmioty dla mamy:

  • Koszula ( plus druga na zmianę).
  • Ręczniki -2szt.
  • Obuwie (plus obuwie do kąpieli).
  • Przybory toaletowe.
  • Woda mineralna (najwyżej 2 butelki).

Niezbędne przedmioty dla noworodka:

  • Pampersy – 1 opakowanie.
  • Chusteczki nawilżające.
  • Kaftany, śpioszki  – po  3szt.
  • Czapeczki – 2szt.
  • Rożek, kocyk.
  • Skarpetki, rękawiczki – po 1 parze
  • Krem do pielęgnacji pośladków.
  • Jedna tetrowa pieluszka.

Informacje dla ciężarnych zgłaszających się do Oddziału Patologii Ciąży:

Niezbędne dokumenty:

  • Dokument tożsamości.
  • Karta ciąży
  • Ostatnie wyniki badań.
  • Karty informacyjne – pobyty w szpitalu.

Niezbędne przedmioty  dla ciężarnej:

  • Koszula ( plus druga na zmianę)
  • Ręczniki -2szt.
  • Obuwie (plus obuwie do kąpieli).
  • Przybory toaletowe.
  • Woda mineralna ( najwyżej 2 butelki).

W związki z warunkami lokalowymi i brakiem możliwości przechowywania walizek o dużych gabarytach, prosimy aby niezbędne przedmioty były spakowane w miarę możliwości w jak najmniejsze bagaże. Częste odwiedziny umożliwiają uzupełnianie i wymianę na bieżąco niezbędnych przedmiotów, tak aby nie zalegały w Oddziale podczas hospitalizacji.

Co dodatkowo powinniście wiedzieć?

  • Na zajęcia zapraszamy od 25 tygodnia ciąży.
  • Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu po dwie godziny (pon./czw.; wt./pt.; śr./sob.).
  • W przyszłości rozważymy kursy weekendowe.
  • Całość kursu obejmuje dziesięć spotkań (5 tygodni).
  • Na jeden kurs przyjmujemy maksymalnie 7 par.
  • Cena kursu wynosi 400 zł od pary (za wszystkie zajęcia prowadzone w Szkole Rodzenia). Nr rachunku do przelewu: PKO BP S.A. Nr 68 1440 1084 0000 0000 0011 0148 z dopiskiem „Szkoła Rodzenia Imię i Nazwisko”.
  • Do uczestnictwa w zajęciach ruchowych niezbędne zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, o braku p/wskazań.
  • Po zakończeniu kursu uczestnik otrzymuje Certyfikat.

PORADNIK ZOSTAŃ MAMĄ W REDŁOWIE

PLAN PORODU

DIETA

ĆWICZENIA W CIĄŻY

Zapisy: szkolarodzenia@szpitalepomorskie.eu; tel. 601 646 132.
Czekamy na Was!

Na stronie tej pokazujemy naszych najmłodszych pacjentów – dzieci, urodzone w Szpitalu Morskim w Gdyni od końca marca 2021 r. Każda z fotografii będzie znajdować się na stronie około 1 miesiąca. Cieszymy się, że jesteście z nami. Pozdrawiamy!!!

Kontakt

Kierownik Oddz. Ginekologiczno-Położniczego
58 72 60 409

Położna Oddziałowa Oddz. Ginekologiczno-Położniczego
58 72 60 279

Sekretariat
58 72 60 270

Oddział Położniczy

Gabinet lekarski
58 72 60 273

Dyżurka Położnych  Patologia Ciąży
58 72 60 274

Sala Porodowa
58 72 60 277

Dyżurka położnych Położnictwo
58 72 60 247

Oddział Ginekologii

Gabinet lekarski
58 72 60 278

Dyżurka położnych
58 72 60 497

Odwiedziny na salach pacjentek odbywają się w godz. 15.00-19.00 (dopuszcza się wizyty dzieci powyżej 12 roku życia).

Oddział Ginekologiczno- Położniczy współpracuje z Bankami Komórek Macierzystych, istnieje więc możliwość pobrania krwi pępowinowej bezpośrednio przy porodzie u wszystkich Pacjentek, które z różnych wskazań wyrażają chęć i zgodę na przechowywanie krwi pępowinowej dla swojego dziecka.

Pokój rodzinny - Szpital Morski im. PCK