Oddział Ginekologii Onkologicznej powstał 01.08.2007 roku i funkcjonuje w strukturach Gdyńskiego Centrum Onkologii i jest elementem wielospecjalistycznego systemu opieki nad pacjentem z chorobą nowotworową. W oddziale wykonuje się zabiegi diagnostyczne z pobraniem wycinków do badania histologicznego, przeprowadza się diagnostykę obrazową, laboratoryjną, określa się rozpoznanie i zaawansowanie choroby. Działalność Oddziału Ginekologii Onkologicznej koncentruje się na operacyjnym leczeniu nowotworów żeńskich narządów rodnych, a ścisła współpraca z Oddziałami Radioterapii, Chemioterapii, Chirurgii Onkologicznej i Zakładem Patomorfologii pozwala na przeprowadzenie kompleksowego leczenia chorych, w oparciu o najnowsze standardy i osiągnięcia medycyny w zakresie leczenia onkologicznego, bez zbędnych opóźnień w dostępie do określonej metody leczenia.
W oddziale wykonuje się operacyjne leczenie nowotworów:
- Szyjki macicy: radykalne wycięcie macicy, TMMR, z wycięciem węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych, proste wycięcie macicy, konizacja szyjki macicy.
- Jajników: operacje cytoredukcyjne włącznie z rozszerzeniem procedur o zabiegi na przewodzie pokarmowym, układzie moczowym i w obrębie całej jamy brzusznej w przypadku konieczności radykalnej operacji w zaawansowanej chorobie nowotworowej; adekwatne procedury chirurgiczne w przypadkach o mniejszym zaawansowaniu choroby.
- Trzonu macicy: wycięcie macicy z przydatkami, z określeniem dalszego zakresu operacji (wycięcie węzłów chłonnych miedniczych i/lub okołoaortalnych) na podstawie badania śródoperacyjnego.
- Sromu: proste i radykalne wycięcie sromu, wycięcie węzłów chłonnych pachwinowych, biopsja węzła wartowniczego.
- Operacyjne leczenie wznowy nowotworów ginekologicznych: zabiegi w obrębie miednicy mniejszej, narządów jamy brzusznej, egzenteracja miednicy mniejszej.
- Operacyjne leczenie niezłośliwych nowotworów kobiecych narządów rodnych.
- Operacje profilaktyczne u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka onkologicznego (np. zdiagnozowane mutacje genów).
- Zabiegi w celu ochrony / zachowania płodności (onco-fertility) u pacjentek zaplanowanych do wielospecjalistycznego, systemowego leczenia chorób onkologicznych.
- Zabiegowe leczenie objawowe (punkcje, drenaż wodobrzusza, torbieli limfatycznych itp
Oddział jako drugi ośrodek w Polsce uzyskał w lipcu 2020 roku tytuł Ovarian Unit potwierdzone międzynarodowym certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO).
- ZABIEGI DLA CHORUJĄCYCH NA RAKA ENDOMETRIUM (TRZONU MACICY) Z ZASTOSOWANIEM NAJNOWSZEJ GENERACJI SYSTEMU ROBOTYCZNEGO DA VINCI – w Oddziale Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im PCK w Gdyni, wykonywane są operacje wycięcia macicy wraz z regionalnymi, wartowniczymi węzłami chłonnymi z zastosowaniem systemu da Vinci. Jest wiele zalet operowania z zastosowaniem tego systemu robotycznego. Po pierwsze to doskonała wizualizacja i manewrowanie narzędziami nawet w małych, trudno dostępnych przestrzeniach, co razem z doskonałym obrazowaniem zakontrastowanych dróg i wartowniczych węzłów chłonnych, pozwalana wycinanie macicy razem celowanymi obszarami, w których mogą przemieszczać się potencjalne przerzuty między macicą i pierwszymi regionalnymi węzłami w miednicy (tzw. chirurgia obszarów raka, ang. cancer field surgery) – zwiększa to precyzję operacji onkologicznej, zmniejsza ryzyko wznowy miejscowej, a jednocześnie zmniejsza ryzyko powikłań, poprzez uwidocznienie i zachowanie struktur anatomicznych nie narażonych na zajęciem chorobą, oraz zminimalizowanie ryzyka urazu chirurgicznego. Po drugie, specyfika budowy narzędzi i systemu je utrzymujących, pozwala na operowanie w istotnie mniejszym (w porównaniu z klasyczną laparoskopią) ciśnieniu tzw. odmy brzusznej – ma to znaczenie przy otyłości i chorobach współistniejących. Po trzecie, po operacjach z użyciem systemu Da Vinci pacjentki mają zazwyczaj szybszy okres rekonwalescencji i mniej dolegliwości bólowych, co m.in. na związek z w/w aspektami.
Kwalifikacje do operacji w asyście Da Vinci odbywają się na identycznych zasadach jak do innych zabiegów tj. w poradni onkologicznej i na konsyliach. Nie każdy pacjent kwalifikuje się do operacji robotem. Wybór sposobu operowania chorych z rakiem endometrium (klasyczna chirurgia czy laparoskopia czy operacja w asyście Da Vinci) zależy od: zaawansowania choroby, typu histologicznego, chorób współistniejących i dostępności systemu robotycznego czy laparoskopowego. Pacjentki z innymi, wybranymi schorzeniami onkologicznymi (nieliczne) także mogą być poddane operacji z użyciem systemu Da Vinci.