Jesteśmy oddziałem II stopnia referencyjności w trójstopniowym systemie opieki neonatologicznej. Oznacza to, że leczymy tu noworodki urodzone po 34 tygodniu ciąży, wymagające specjalistycznej opieki lub intensywnej terapii. Pomoc w pierwszych dniach po urodzeniu znajdują u nas oprócz donoszonych, zdrowych dzieci, również:
- noworodki urodzone przed 35 tygodniem ciąży,
- noworodki z masą urodzeniową ciała < 2500g,
- noworodki, u których konieczne jest monitorowanie czynności serca, czynności oddechowej i temperatury,
- noworodki z zaburzeniami oddychania,
- noworodki z wrodzonymi infekcjami
- noworodki, które ze względu na swój stan odżywiane są za pomocą wlewów dożylnych
- noworodki z hiperbilirubinemią, w tym również podejrzane o chorobę hemolityczną w zakresie układu ABO i Rh.
Oddział nasz składa się z dwóch pododdziałów:
Oddział Położniczy (Rooming-In)
Dysponuje 20 łóżkami w salach dwu- lub trzyosobowych z dostępnym węzłem sanitarnym na każdej sali oraz stanowiskiem do pielęgnacji noworodka. Podczas pobytu w naszym szpitalu dzieci znajdują się pod opieką pielęgniarek i położnych, które pomagają i uczą matki naszych pacjentów zasad prawidłowej pielęgnacji oraz karmienia piersią. W wyposażeniu Oddziału znajdują się również laktatory elektryczne dostępne dla potrzebujących matek.
Codziennie każde z naszych dzieci jest badane przez lekarza, który ocenia stan dziecka i ewentualne odchylenia od stanu prawidłowego. W przypadku wskazań klinicznych Oddział dysponuje możliwością wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych, ultrasonograficznych, radiologicznych, elektrokardiograficznego (EKG), echokardiograficznego. Jeśli stan dziecka pozostaje bez odchyleń w trakcie pobytu, a wywiad okołoporodowy nie był obciążony, zwykle pobyt dziecka w Oddziale trwa około 2 dni zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cięciu cesarskim. Większość dzieci wypisujemy do domu w 3ej dobie życia, po 48 godzinach od urodzenia.
Oddział Intensywnej Terapii Noworodka
Do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka przyjmujemy dzieci z zaburzeniami adaptacyjnymi, żółtaczką, infekcjami wrodzonymi, niedokrwistością, wymagającą żywienia pozajelitowego lub transfuzji krwi.
Oddział Intensywnej Terapii Noworodka jest przystosowany do ratowania niedojrzałych noworodków, ale także urodzonych o czasie, których zdrowie i życie jest zagrożone.
Wyposażony jest on w 4 stanowiska Intensywnej Terapii. Mamy możliwość stosowania najnowocześniejszych technik wspomagania oddechu dzięki sprzętowi, w jaki wyposażyła nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W naszej placówce leczymy również noworodki, wymagające pomocy specjalistycznej, przekazywane z oddziałów o niższym poziomie referencyjności.
Strefa rodzica
Przygotowaliśmy ją z myślą o rodzicach, głównie mamach, naszych małych pacjentów, by mogły one towarzyszyć dzieciom w trakcie leczenia. Wiemy doskonale, że nawet najnowocześniejszy sprzęt nie dokona tego, co czuły dotyk mamy. Gdy tylko stan dziecka na to pozwala, staramy się, aby mama mogła ona osobiście zajmować się pielęgnacją i karmieniem swojego maleństwa.
Poradnia Neonatologiczna
Dzieci, których pobyt w Oddziale był powikłany problemami okresu noworodkowego, kontrolujemy w naszej przyszpitalnej Poradni Neonatologicznej znajdującej się w tym samym budynku. Udzielamy tam również konsultacji noworodkom urodzonym poza naszym szpitalem po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty, ze skierowaniem od lekarza POZ.
Bank Mleka Kobiecego
W naszym szpitalu istnieje jako jeden z nielicznych w Polsce Bank Mleka Kobiecego, który zapewnia rekomendowany sposób żywienia dzieci, których matki mają niewystarczającą ilość pokarmu dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju.
To swoiste małe laboratorium, w którym pozyskiwane i przechowywane jest mleko dawczyń stanowi zaplecze dla wszystkich naszych pacjentów, gdy tyko ich mamy zadeklarują chęć skorzystania z jego zasobów.
Doradztwo laktacyjne
Będąc świadomym, jak istotne dla rozwoju dziecka jest karmienie naturalne, cały personel naszego oddziału posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie karmienia piersią. Staramy się propagować tą ideę i wspierać wszystkie pacjentki w trudnościach, jakie mogą się pojawiać w pierwszych dniach po porodzie.
Jednocześnie ze zrozumieniem przyjmujemy decyzje kobiet, które z różnych przyczyn decydują się na karmienie dziecka mieszanką mlekozastępczą już od pierwszych dni.
Wszystkie, rodzące w naszym szpitalu pacjentki, mogą uzyskać w trakcie pobytu pomoc edukatora do spraw laktacji i skorzystać z jego porady po wypisie w formie telefonicznej lub umawiając się na wizytę.