Pierwszy belwederski tytuł profesorski dla specjalisty ze „Szpitali Pomorskich”
24 czerwca br. ukazało się postanowienie Prezydenta RP w sprawie przyznania tytułów profesorskich wybitnym specjalistom z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wśród osób, które otrzymały tytuł profesora nauk medycznych znalazł się dr hab. n.med. Marek Szołkiewicz. Dla „Szpitali Pomorskich” to wyjątkowa chwila, bowiem prof. Marek Szołkiewicz jest pierwszą osobą, która od czasu połączenia szpitali, uzyskała ten cenny tytuł.
Prof. dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Staż podyplomowy oraz szkolenie specjalizacyjne odbył w Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed, gdzie w 1995 roku uzyskał I stopień specjalizacji, a w 1998 roku II stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W tym samym roku uzyskał także stopień doktora nauk medycznych. Po obronie pracy doktorskiej został powołany na stanowisko adiunkta pełniącego obowiązki zastępcy ordynatora Oddziału Dializ i Transplantacji, jednak pod koniec 1999 roku zakończył swoją działalność w Klinice i rozpoczął pracę w Oddziale Kardiologii Szpitala Miejskiego w Gdyni, gdzie między innymi uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób nerek oraz tytuł specjalisty z zakresu kardiologii. Od 2007 roku pełnił obowiązki osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, Elektrofizjologii i Elektroterapii.
Od 2011 roku jest ordynatorem Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Jest pomysłodawcą i współtwórcą Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, które od 2022 r. działa w nowoczesnej siedzibie. Przeszedł wszystkie etapy szkolenia specjalizacyjnego z zakresu kardiologii, począwszy od diagnostyki nieinwazyjnej (testy obciążeniowe, badania echokardiograficzne, monitorowanie hoterowskie), aż po elektroterapię serca (implantacja i kontrola stymulatorów, kardiowerterów, urządzeń resynchronizujących) i kardiologię interwencyjną (koronarografia, angioplastyka wieńcowa).
Jest autorem wielu prac naukowych opublikowanych w czasopismach medycznych o międzynarodowym zasięgu.
Prof. dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz pracował zawodowo w jednostkach pomocy doraźnej, jednostkach ambulatoryjnych, oddziałach klinicznych oraz klinicznych i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Pracował na stanowisku asystenta/adiunkta w Klinice Chorób Nerek AMG (1992-1999), a także na stanowisku starszego asystenta w Szpitalu Miejskim w Gdyni (1999-2011). Od 2011 roku pełni funkcję ordynatora Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie. Ma duże doświadczenie praktyczne. Uzyskał cztery specjalizacje (choroby wewnętrzne’1998, nefrologia’2000, kardiologia’2007, angiologia’2018) i każdej z nich poświęcił kilka lat intensywnego szkolenia. Poznał wszystkie aspekty nowoczesnej kardiologii, a w niektórych jej obszarach osiągnął poziom ekspercki. W 1998 r. uzyskał także stopień doktora nauk medycznych, zaś w 2009 r. po zaliczeniu kolokwium habilitacyjnego uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych.
Przez całe swoje zawodowe życie pracował naukowo. Prowadził badania naukowe we współpracy z jednostkami uniwersyteckimi: Gdański Uniwersytet Medyczny – ‘Rola zmian w lipogenezie w tkankach szczurów z doświadczalną przewlekłą niewydolnością nerek w rozwoju zaburzeń gospodarki lipidowej’; Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – ‘Skuteczność i bezpieczeństwo kardiowersji farmakologicznej napadowego migotania przedsionków u pacjentów szpitalnych oddziałów ratunkowych – badanie CANT II’; Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – ‘Optimal antiplatelet therapy following left atrial appendage occlusion – SAFE-LAAC study’; Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu – ‘Neuroprotekcja w zabiegach przezskórnej okluzji uszka lewego przedsionka u chorych z migotaniem przedsionków – badanie LAAC-SBI’.
Brał udział w pracach zespołów badawczych realizujących projekty finansowane w drodze konkursów krajowych: ‘N-metylo-2-pirydono-5-karboksyamid – nowa toksyna mocznicowa’, grant KBN nr 3 PO5B 118 25; ‘Zwiększona ekspresja genu syntazy kwasów tłuszczowych – jedna z przyczyn hipertriglicerydemii w eksperymentalnej przewlekłej niewydolności nerek’, grant KBN nr 4 PO5A 099 19.
Najbardziej zaangażowany był w badania dotyczące zaburzeń metabolizmu nukleotydów purynowych w przewlekłej chorobie nerek, a przede wszystkim w badania nad etiopatogenezą hiperlipidemii towarzyszącej tej chorobie. Wyniki tych badań traktuje jako swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe. Ich efektem jest cykl prawie 20 ściśle powiązanych ze sobą artykułów, w znacznej większości opublikowanych w wysokoimpaktowanych czasopismach medycznych, które były podstawą zarówno mojej rozprawy doktorskiej ‘Udział lipogenezy w powstawaniu zaburzeń lipidowych towarzyszących doświadczalnej, przewlekłej niewydolności nerek’ zakończonej nadaniem stopnia doktora nauk medycznych w dniu 12.03.1998 roku, jak i rozprawy habilitacyjnej ‘Molekularne podstawy zwiększonej biosyntezy lipidów w przewlekłej niewydolności nerek” zakończonej nadaniem stopnia doktora habilitowanego nauk medycznych w dniu 23.04.2009 roku. Wyniki tych badań prezentował na krajowych i międzynarodowych konferencjach/zjazdach/ kongresach, a prace dotyczące tych zagadnień zostały nagrodzone w roku 2002 i 2003 przez Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, oraz w roku 2006 przez Ministra Zdrowia.
Przez wiele lat był wykładowcą podczas warsztatów i szkoleń organizowanych dla lekarzy podstawowej opieki medycznej i lekarzy specjalistów, a także był zapraszany jako wykładowca do uczestnictwa w konferencjach/zjazdach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Warszawskie Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej; New Frontiers in Interventional Cardiology). Recenzuje artykuły dla czasopism z dziedziny nefrologii i kardiologii (np. Renal Failure, Kardiologia Polska). W 2022 roku pełnił funkcję edytora gościnnego w wydaniu specjalnym ‘Advances in Cardiology and Vascular Health’ międzynarodowego czasopisma International Journal of Environmental Research and Public Health (IF 4.614/MEiN 140). W tym czasie, wydawnictwo przyjęło do publikacji prawie 20 wartościowych artykułów. Dba o rozwój naukowy swoich współpracowników; jest promotorem 6 przewodów doktorskich, z których 5 zakończyło się nadaniem stopnia doktora nauk medycznych. W 5 przewodach doktorskich pełnił funkcję recenzenta.
Uczestniczył w wielu wydarzeniach popularyzujących zdrowie, zarówno w formie bezpośredniej (np. obchody Światowego Dnia Serca), jak i poprzez środki masowego przekazu. Był m.in. pomysłodawcą i współtwórcą 4-odcinkowego serialu popularno-naukowego ‘Operacja Serce’ wyprodukowanego i prezentowanego przez lokalną telewizję (TTM). Za działalność popularyzującą zdrowie i naukę został w 2018 roku laureatem pomorskiego plebiscytu ‘Homo Popularis’, a w 2019 roku znalazł się w gronie 10 osób nominowanych do nagrody Człowieka Roku Dziennika Bałtyckiego.
Dopełnieniem jego działalności klinicznej, naukowej, dydaktycznej i popularyzującej zdrowie była prowadzona przez profesora działalność organizacyjna. Dwukrotnie, w latach 2011-2013 oraz 2013-2015, był członkiem Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jego głównym osiągnięciem na polu organizacyjnym jest budowa Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, którego byłem pomysłodawcą i współtwórcą. Razem z zespołem udało się zbudować jednostkę, która ma obecnie charakter ponadregionalny i jest doskonale postrzegana przez okoliczne szpitale, a zakresem oferowanych świadczeń medycznych i ich jakością, nie ustępuje jednostkom uniwersyteckim. To dotychczas największa inwestycja „Szpitali Pomorskich”, bowiem kosztowała blisko 141,7 mln zł. Dzięki niej w szpitalu w Wejherowie w 2022 r. w nowym obiekcie zlokalizowane zostały dwa ważne oddziały: Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej a także Oddział Kardiochirurgii oraz Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi, Centralna Sterylizatornia i Zakład Patomorfologii oraz Bank Krwi. Najważniejszym celem inwestycji jest by na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z usług szpitala, obniżył się znacząco odsetek osób obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Ta inwestycja z pewnością ma szansę się do tego przyczynić.
Nadrzędnym celem projektu jest otrzymanie przez pacjenta maksimum świadczeń medycznych w jednym miejscu, w jak najkrótszym czasie, aby też móc w pełni wrócić do pełnego zdrowia i tym samym powrócić jak najszybciej na rynek pracy.