loader image

Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu Agencji Badań Medycznych (ABM/2023/2), „Szpitale Pomorskie sp. z o.o.” zostały jednym z 19. beneficjentów środków przeznaczonych na tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej (RCMC). Umowa nr 2023/ABM/02/00016-00 pomiędzy „Szpitalami Pomorskimi” a Agencją Badań Medycznych została zawarta 19 lutego 2024 roku.

TYTUŁ PROJEKTU: „Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej”

Projekt dofinansowano ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu „Tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej” na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 19.02.2024 r.

Wartość całkowita projektu: 27 153 401,10 zł
Wartość całkowita dofinansowania: 27 153 401,10 zł
Okres realizacji projektu: 1 luty 2024 r. – 31 styczeń 2029 r.

DOFINANSOWANO ZE ŚODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
(DOTACJA CELOWA)

Cele

Celem projektu jest utworzenie i rozwój Pomorskiego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (Pomorskie RCMC), posiadającego odpowiednią infrastrukturę, uporządkowaną efektywną strukturę organizacyjną, jasno określone procesy opisane w standardowych procedurach operacyjnych (SOP), które zapewnią funkcjonalność, ciągłość i integralność działań.

Zadania

Zadanie 1. Zaangażowanie kadry i szkolenia dla pracowników RCMC

Pozyskanie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, co pozwoli na stworzenie wyspecjalizowanej jednostki, zapewniając sprawne funkcjonowanie poprzez integrację, analizę, przetwarzanie i udostępnianie zbieranych danych wspierających rozwój profilu naukowego jednostki w obszarach terapeutycznych w których jednostka prowadzi badania naukowe.

Projekt przewiduje utworzenie dwóch jednostek, ściśle współpracujących w celu osiągnięcia zakładanych celów: planowana struktura kadry RCMC opracowana została z uwzględnieniem kompetencji określonych w Standardzie RCMC oraz na podstawie analizy potrzeb i planu rozwoju tworzonej jednostki.

W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Biobanku planuje się zatrudnienie interdyscyplinarnego zespołu zapewniającego sprawne działanie Biobanku i jednocześnie umożliwiającego certyfikację zgodnie ze „Standardem Jakości dla Biobanków Polskich 2.0”.

Zadanie 2. Adaptacja/modernizacja oraz wyposażenie RCMC, w tym Biobanku.

Celem jest wdrożenie standardu w istniejącej lokalizacji poprzez poddanie jej pracom adaptacyjnym w zakresie jej przystosowania na potrzeby RCMC oraz Biobanku (o łącznej powierzchni 100 m2). Zadanie przewiduje również zakup urządzeń, aparatury sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania ośrodka.

Zadanie 3. Zakup systemów informatycznych i rozbudowy infrastruktury informatycznej wspierających działanie RCMC

Przedmiotem zadania jest stworzenie systemu informatycznego RCMC, na który składać się będą sprzęt i oprogramowanie umożliwiające standaryzację pozyskiwania i przetwarzania wysokiej jakości danych medycznych do celów naukowych i analitycznych oraz zapewnienie możliwości bezpiecznej wymiany ustrukturyzowanych danych. Wytworzony w ramach zadania system będzie spełniał wszystkie wymogi określone w Standardzie RCMC (w zakresie minimalnego zakresu źródeł danych, funkcjonalności, wykorzystania sztucznej inteligencji (z ang. Artificial Intelligence AI), wbudowania modułów asystent lekarza i modułu „feasibility”, zapewnienia ciągłości działania, bezpieczeństwa danych i jakości wyjściowych danych). Zadanie zakłada zakup niezbędnej infrastruktury informatycznej, oprogramowania i usług.

Zadanie 4. Certyfikacja

Zadanie obejmuje koszty związane z uzyskaniem i utrzymaniem certyfikatów potwierdzających spełnianie przez Biobank standardów normatywnych.

Zadanie 5. Biobankowanie (w tym sekwencjonowanie materiału biologicznego)

Realizacja zadania obejmuje bankowanie materiału biologicznego pochodzącego od dawców-wolontariuszy.

Kontakt

Dr Iga Lipska
Kierownik Pomorskiego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej
E-mail: ilipska@szpitalepomorskie.eu