loader image

Pracownia Endoskopii

Szpital św. Wincentego a Paulo - Odpłatne Świadczenia Zdrowotne

Pracownia Endoskopii

Zapraszamy do naszej Pracowni Endoskopowej w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni, gdzie wykonujemy zabiegi zakresu endoskopii oraz udzielamy porad w dziedzinie gastroenterologii dotyczących chorób przewodu pokarmowego.

Pracownia Endoskopii jest samodzielną komórką organizacyjną do zadań której należy wykonywanie badań endoskopowych pacjentom hospitalizowanym w naszym Szpitalu i pacjentom w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w celu rozpoznania jego stanu zdrowia i ustalenia dalszego postępowania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu medycznego.

W pracowni wykonuje się badania:

  • gastroskopii,
  • kolonoskopii,
  • ERCP (w ramach hospitalizacji pacjenta).

Badania wykonuje: dr n. med. Cezary Adamiec

Kontakt

Sekretariat:  (58) 72 60 847

Badania

Kolonoskopia

Definicja: Kolonoskopia jest to badanie jelita grubego wykonane przy użyciu endoskopu giętkiego(kolonoskopu).

Cel: Badanie ma celu dokładne określenie wyglądu błony śluzowej jelita, znalezienie ewentualnych polipów lub nowotworu. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz w przypadku stwierdzenia polipów- ich usunięcia.

Możliwe powikłania: W trakcie badania może dojść do takich powikłań jak: wzwyżka ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca oraz ciężkich powikłań, których wystąpienie jest rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć- krwawienie, perforacja jelita. Wystąpienie któregokolwiek z ciężkich powikłań może wymagać natychmiastowgo zabiegu operacyjnego i zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie: Do dokładnej oceny jelita niezbędne jest prawidłowe przygotowanie pacjenta. Poniżęj dołączony jest schemat wg którego należy przygotować się do badania.

Przyjmowanie leków:

  1. W czasie przygotowania do badania wszystkie leki przyjmowane na „stałe” (choroba wieńcowa, nadciśnienie, padaczka), należy przyjmować normalnie, także w dniu badania.
  2. Wyjątek stanową leki obniżające poziom cukru we krwi- ich przyjmowanie jak i całe przygotowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W dniu badania insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe można przyjąć dopiero po wykonaniu badania.
  3. W przypadku przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak: Acenokumarol, Warfin, Aspiryna, Acard, Polocard należy po konsultacji z lekarzem prowadzącym, odstawić na 3-4 dni przed badaniem.
  4. W ostatnim tygodniu przed badaniem nie należy przyjmować doustnych preparatów żelaza.

Inne uwagi: W ostatnich kilku dniach przed badaniem nie należy jeść owoców, warzyw, ani produktów zawierających drobne pestki( winogrona, siemię lniane, pomidory, truskawki, chleb wieloziarnisty itp.)

W dniu badania należy dostarczyć:

  1. Skierowanie lekarskie na badanie.
  2. Wyniki poprzednich badań kolonoskopii, rektoskopii, wlewu doodbytniczego oraz inną ważną dokumentację np. wypisy ze szpitala
  3. W dniu badania pacjent będzie musiał wyrazić pisemna zgodę na wykonanie kolonoskopii , ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego i usunięcie polipów.


Zalecenia po badaniu;

  1. Pacjent po badaniu może odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
  2. Pacjent po kolonoskopii może odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzane do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu gazów.
  3. W przypadku usunięcia polipa może wystąpić podkrwawianie nawet do kilku dni po badaniu. Jeżeli jest ono większe niż pół szklanki należy skontaktować się z lekarzem z opisem wykonanego badania.

Przygotowanie do badania jelita grubego preparatem FORTRANS

FORTRANS jest preparatem dostępnym w aptece pełnopłatnym.
Należy kupić całe opakowanie składające się z 4 saszetek.

Dzień przed badaniem: W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie bez mleka, surowych owoców i napojów gazowanych. Można pić napoje klarowne niegazowane w dowolnej ilości. Można zjeść zupę zmiksować, kisiel, budyń,serek homogenizowany bez żadnych dodatków.
O godz. 13.00 rozpocząć przygotowanie preparatem FORTRANS. Zawartość każdej torebki rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Tak przygotowany roztwór wypijać w tempie 1 litr na godzinę (1 szklanka co 15 minut). Przyjmowanie FORTRANSU należy zakończyć około godz. 17.00

W dniu badania: Rano na czczo / można wypić 1 litra przegotowanej wody /.

Kolonoskopia (badanie całego jelita) 440,00 zł

Badania

Gastroskopia

Definicja: Gastroskopia jest to badanie żołądka i dwunastnicy wykonane przy użyciu endoskopu giętkiego(gastroskopu).

Cel: Badanie ma na celu dokładne określenie wyglądu błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego oraz w przypadku stwierdzenia polipów – ich usunięcie. W trakcie gastroskopii możliwe jest również pobranie wycinka celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter Pylori, która m. in. jest odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Możliwe powikłania: W trakcie badania może dojść do takich powikłań jak ból gardła, chrypka, wzwyżka ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca oraz ciężkich powikłań, których wystąpienie jest rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć- krwawienie i perforacja. Wystąpienie któregokolwiek z ciężkich powikłań może wymagać natychmiastowego zabiegu operacyjnego i zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie: W dniu badania należy być na czczo tzn. nie jeść, nie pić i nie brać leków(można przyjąć leki na nadciśnienie popijając niewielką ilością niegazowanej wody).
W przypadku przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak : Acenokumarol, Sintrom, Warfin, Aspiryna, Acard, Polocard, należy po konsultacji z lekarzem odstawić je na 3-4 dni przed badaniem. Leki obniżające poziom cukru we krwi można przyjąć dopiero po wykonaniu badania.

W dniu badania należy dostarczyć:

  1. Skierowanie lekarskie na badanie.
  2. Wyniki poprzednich gastroskopii, rtg żołądka, dwunastnicy, wypisy ze szpitala oraz inną ważną dokumentację lekarską.
  3. Pacjent będzie musiał pisemnie wyrazić zgodę na gastroskopię i ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Zalecenia po badaniu:

  1. Pacjent po badaniu pozostaje na czczo do momentu ustąpienia znieczulenia gardła.
Gastroskopia 280,00 zł

Rejestracja - świadczenia komercyjne

Pion Controllingu i Komercji

tel. 58 7260 208, tel. 603 760 985

w godz. 8:00–14:00,

e-mail: komercja@szpitalepomorskie.eu