loader image

Pracownia Endoskopowa

Szpital Morski im. PCK - Odpłatne Świadczenia Zdrowotne

Pracownia Endoskopowa

Pracownia Endoskopowa powstała latach 80. tzn. niemalże równolegle z pojawieniem się endoskopów.

Od tego czasu zaufały nam rzesze pacjentów. Powierzają nam oni swoje zdrowie. Dzięki systematycznie prowadzonej przez nas kontroli jakości wiemy, że jesteśmy wiarygodni, dobrze odbierani przez pacjentów. Wykonują oni w naszej Pracowni badania kontrolne, przyprowadzają członków rodziny którzy wymagają diagnostyki endoskopowej oraz polecają nas swoim znajomym. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Stale dążymy do poprawy tego co nie jest doskonałe.

Nasz Zespół

lek. med. Hanna Korth- Piotrowska

specjalista chorób wewnętrznych, specjalista z zakresu gastroenterologii. Endoskopią zajmuje się od 1996r. Posiada specjalizację z zakresu gastroenterologii od 1999r.

Kwalifikacje:

  • II st. specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych
  • II st. specjalizacji z zakresu gastroenterologii
  • Indywidualne szkolenie z zakresu protezowania przełyku
  • 2 letnie doświadczenie w pracy w Anglii na pozycji lekarza konsultanta z zakresu gastroenterologii. W tym okresie w jednym z dużych centrów medycznych pod Londynem pełniła funkcję „wiodącego konsultanta” z zakresu endoskopii.

lek. med. Agnieszka Wołyńska

specjalista chorób wewnętrznych, specjalista z zakresu gastroenterologii.

mgr. Katarzyna Chyła – Pielęgniarka Koordynująca

2020- Specjalizacja Pielęgniarstwo Internistyczne

pielęgniarka endoskopowa zatrudniona w szpitalu od 1990r. W Pracowni Endoskopowej pracuje od 2006r. Endoskopia jest jej pasją.  Słowem : doświadczenie, profesjonalizm, niezawodność.

Kwalifikacje:

  • Magister pielęgniarstwa
  • Indywidualne szkolenie z zakresu protezowania przełyku
  • Kurs kwalifikacyjny z anestezjologii i intensywnej terapii
  • Kurs specjalistyczny z endoskopii

Edyta Wolska- Starsza Pielęgniarka

pielęgniarka endoskopowa

Kwalifikacje:

  • Kurs Specjalistyczny- Endoskopia

Paulina Sowińska

pielęgniarka endoskopowa

Kwalifikacje:

  • Kurs Specjalistyczny- Endoskopia
  • Licencjat z pielęgniarstwa. Obecnie w trakcie studiów magisterskich
  • Kurs specjalistyczny z endoskopii

Badania

Kolonoskopia

Definicja: Kolonoskopia jest to badanie jelita grubego wykonane przy użyciu endoskopu giętkiego(kolonoskopu).

Cel: Badanie ma celu dokładne określenie wyglądu błony śluzowej jelita, znalezienie ewentualnych polipów lub nowotworu. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz w przypadku stwierdzenia polipów- ich usunięcia.

Możliwe powikłania: W trakcie badania może dojść do takich powikłań jak: wzwyżka ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca oraz ciężkich powikłań, których wystąpienie jest rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć- krwawienie, perforacja jelita. Wystąpienie któregokolwiek z ciężkich powikłań może wymagać natychmiastowgo zabiegu operacyjnego i zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie: Do dokładnej oceny jelita niezbędne jest prawidłowe przygotowanie pacjenta. Poniżęj dołączony jest schemat wg którego należy przygotować się do badania.

Przyjmowanie leków:

  1. W czasie przygotowania do badania wszystkie leki przyjmowane na „stałe” (choroba wieńcowa, nadciśnienie, padaczka), należy przyjmować normalnie, także w dniu badania.
  2. Wyjątek stanową leki obniżające poziom cukru we krwi- ich przyjmowanie jak i całe przygotowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W dniu badania insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe można przyjąć dopiero po wykonaniu badania.
  3. W przypadku przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak: Acenokumarol, Warfin, Aspiryna, Acard, Polocard należy po konsultacji z lekarzem prowadzącym, odstawić na 3-4 dni przed badaniem.
  4. W ostatnim tygodniu przed badaniem nie należy przyjmować doustnych preparatów żelaza.

Inne uwagi: W ostatnich kilku dniach przed badaniem nie należy jeść owoców, warzyw, ani produktów zawierających drobne pestki( winogrona, siemię lniane, pomidory, truskawki, chleb wieloziarnisty itp.)

W dniu badania należy dostarczyć:

  1. Skierowanie lekarskie na badanie.
  2. Wyniki poprzednich badań kolonoskopii, rektoskopii, wlewu doodbytniczego oraz inną ważną dokumentację np. wypisy ze szpitala
  3. W dniu badania pacjent będzie musiał wyrazić pisemna zgodę na wykonanie kolonoskopii , ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego i usunięcie polipów.


Zalecenia po badaniu;

  1. Pacjent po badaniu może odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
  2. Pacjent po kolonoskopii może odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzane do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu gazów.
  3. W przypadku usunięcia polipa może wystąpić podkrwawianie nawet do kilku dni po badaniu. Jeżeli jest ono większe niż pół szklanki należy skontaktować się z lekarzem z opisem wykonanego badania.

Przygotowanie do badania jelita grubego preparatem FORTRANS

FORTRANS jest preparatem dostępnym w aptece pełnopłatnym.
Należy kupić całe opakowanie składające się z 4 saszetek.

Dzień przed badaniem: W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie bez mleka, surowych owoców i napojów gazowanych. Można pić napoje klarowne niegazowane w dowolnej ilości. Można zjeść zupę zmiksować, kisiel, budyń,serek homogenizowany bez żadnych dodatków.
O godz. 13.00 rozpocząć przygotowanie preparatem FORTRANS. Zawartość każdej torebki rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Tak przygotowany roztwór wypijać w tempie 1 litr na godzinę (1 szklanka co 15 minut). Przyjmowanie FORTRANSU należy zakończyć około godz. 17.00

W dniu badania: Rano na czczo / można wypić 1 litra przegotowanej wody /.

Kolonoskopia (badanie całego jelita) 500,00 zł

Badania

Gastroskopia

Definicja: Gastroskopia jest to badanie żołądka i dwunastnicy wykonane przy użyciu endoskopu giętkiego(gastroskopu).

Cel: Badanie ma na celu dokładne określenie wyglądu błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego oraz w przypadku stwierdzenia polipów – ich usunięcie. W trakcie gastroskopii możliwe jest również pobranie wycinka celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter Pylori, która m. in. jest odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Możliwe powikłania: W trakcie badania może dojść do takich powikłań jak ból gardła, chrypka, wzwyżka ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca oraz ciężkich powikłań, których wystąpienie jest rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć- krwawienie i perforacja. Wystąpienie któregokolwiek z ciężkich powikłań może wymagać natychmiastowego zabiegu operacyjnego i zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie: W dniu badania należy być na czczo tzn. nie jeść, nie pić i nie brać leków(można przyjąć leki na nadciśnienie popijając niewielką ilością niegazowanej wody).
W przypadku przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak : Acenokumarol, Sintrom, Warfin, Aspiryna, Acard, Polocard, należy po konsultacji z lekarzem odstawić je na 3-4 dni przed badaniem. Leki obniżające poziom cukru we krwi można przyjąć dopiero po wykonaniu badania.

W dniu badania należy dostarczyć:

  1. Wyniki poprzednich gastroskopii, rtg żołądka, dwunastnicy, wypisy ze szpitala oraz inną ważną dokumentację lekarską.
  2. Pacjent będzie musiał pisemnie wyrazić zgodę na gastroskopię i ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Zalecenia po badaniu:

  1. Pacjent po badaniu pozostaje na czczo do momentu ustąpienia znieczulenia gardła.
Gastroskopia 430,00 zł

Rejestracja - świadczenia komercyjne

Rejestracja – Odpłatne Świadczenia Zdrowotne
tel.: (58) 72 60 208