„Szpitale Pomorskie” z Nagrodą Zielonego Feniksa
W czasie obywającego się w Opolu Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki organizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki – prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich” Jolanta Sobierańska-Grenda odebrała dzisiaj wieczorem statuetkę „Zielonego Feniksa” za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych.
Statuetka Zielonego Feniksa jest przyznawana corocznie począwszy od 2009 roku i powstała z potrzeby popularyzacji wiedzy o odnawialnych źródłach energii i relacjach pomiędzy energetyką a środowiskiem naturalnym i społecznym. Ma ona na względzie kreowanie badań naukowych i wdrożeń oraz inwestycji w nowoczesne technologie z tego obszaru.
Fundacja nagradza co roku organizacje społeczne, samorządowe i przedsiębiorstw w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliw alternatywnych oraz ekologicznej utylizacji odpadów – w tym komunalnych.
„Szpitale Pomorskie” przystąpiły do konkursu po raz pierwszy i zgłosiły do niego działania w zakresie ekoenergetyki zrealizowane m.in. w dwóch najnowszych obiektach szpitalnych: Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie oraz Bloku Operacyjnym i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
– To cenne wyróżnienie stanowi dowód właściwej realizacji naszych dotychczasowych inwestycji, które nie mogą pozostać obojętne na otaczające środowisko. Nowe obiekty w szpitalach w Gdyni i w Wejherowie, które oddaliśmy do użytku w ciągu ostatniego roku to dbałość o efektywność jego użytkowania poprzez powstanie zielonych dachów czy też termomodernizacje. Mamy świadomość, że takie działania umożliwią efektywne korzystanie z infrastruktury technicznej i szpitalnych budynków. Obecnie planujemy prace termomodernizacyjne w kolejnych obiektach, co jeszcze bardziej pozwoli na obniżenie wydatków choćby na cele grzewcze – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”.
Nagroda ZIELONEGO FENIKSA jest honorowym wyróżnieniem za szczególne zaangażowanie w zakresie ekoenergetyki. Można go otrzymać w następujących kategoriach:
- Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych (realizacja).
- Nagroda za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki.
- Nagroda za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki osiągnięcia w propagowaniu rozwiązań i technologii związanych z efektywnością energetyczną na bazie odnawialnych źródeł energii (wsparcie polityczne, prawne, finansowe. edukacja, seminaria, konferencje, publikacje).
- Nagroda specjalna za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki.