Wejherowska kardiologia wprowadziła nowe zabiegi. Przezskórne zamykanie ubytków w przegrodach serca
W poniedziałek, 30 lipca br., po raz pierwszy w wejherowskim szpitalu, rozpoczął się program przezskórnego zamykania ubytków w przegrodach serca. Pierwszymi pacjentami było trzech młodych mężczyzn. Zabiegi te wykonano w Pracowni Radiologii Zabiegowej Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń.
– W większości przypadków tego typu ubytki mają charakter wrodzony i rozpoznawane są często podczas przypadkowo wykonanego badania echokardiograficznego. Mogą być całkowicie bezobjawowe, ale równie dobrze mogą być przyczyną udaru mózgu. Jego bezsporną zaletą jest fakt, że nie wymaga on kardiochirurgicznego otwarcia klatki piersiowej, a jest wykonywany przezskórnie, co znacznie zmniejsza ilość powikłań. I co bardzo ważne, pacjent następnego dnia może być wypisany do domu – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala w Wejherowie.
– Zabiegi przeprowadzono pod nadzorem dr n. med. Pawła Dryżka, zastępcy kierownika Kliniki Kardiologii ICZMP w Łodzi – mówi dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni hemodynamicznej Oddziału Kardiologii w Wejherowie. – Nowe procedury obok zamykania uszka lewego przedsionka rozszerzają ofertę zabiegów strukturalnych wykonywanych w Wejherowie.