Wspólnie na rzecz ochrony ptaków w gdyńskim szpitalu
„Szpitale Pomorskie” wspólnie z Trójmiejską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszeniem Wspierania Inwestycji Przyjaznym PTA.com podjęły wspólne działania na rzecz minimalizacji ryzyka kolizji ptaków z oknami Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Dlatego już w najbliższą sobotę, 3 lipca, o godz. 9.00, przy budynku nr 5 przy ul. Powstania Styczniowego 1 w Gdyni rozpoczną się prace, których celem będzie ochrona ptaków.
Na szybach jednego ze szpitalnych obiektów zostaną umieszczone specjalne markery, zapobiegające rozbijaniu się o nie ptaków. Montaż tych markerów powoduje, że powierzchnie transparentne (np. szyby) stają się widoczne dla ptaków, i tym samym redukuje prawdopodobieństwo rozbicia się o nie ptaków.
– W nowoczesnym budownictwie dominują oszklone powierzchnie, które charakteryzują się efektem lustra. Takie znajdują się choćby na terenie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, w obiekcie Gdyńskiego Centrum Onkologii – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich. – Szklane ściany i okna wpuszczają dużo światła oraz integrują wnętrze z otoczeniem. Jednak jest to bariera nie do pokonania dla ptaków, które napotykają je na swoim torze lotu. Oszukane odbijającymi się w szybach drzewami uderzają w nie i najczęściej giną. Niestety ptaki „wpadały” również na nasze szpitalne okna. Dlatego mając na celu ochronę tych zwierząt, wspólnie z dwoma stowarzyszeniami zajmującymi się ochroną ptaków, postanowiliśmy rozwiązać ten problem. Na budynkach naszego szpitala ptaki zakładają również swoje gniazda. W tym roku na dachu jednego z budynków gniazdo ponownie zbudowały mewy srebrzyste, a w rogach wielu wnęk okiennych swoje gniazda lokalizują jaskółki oknówki. Zależy nam więc na ochronie ptaków, bowiem już wkrótce młode pochodzące z gniazd ptaków przystępujących do lęgów na terenie szpitala zaczną swoje pierwsze loty.
– Śmiertelne przypadki rozbijania się ptaków o tak zwane powierzchnie transparentne (np. szyby) zdarzają się bardzo często. Jest to jeden z głównych powodów śmiertelności ptaków – na samym kontynencie północnoamerykańskim z tego powodu ginie każdego roku od 100 milionów do 1 miliarda ptaków – mówi Dariusz Ożarowski, lider Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – Tym bardziej cieszy inicjatywa pracowników i dyrekcji „Szpitali Pomorskich”. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zmniejszyć częstotliwość kolizji ptaków z szybami i tym samym uratować życie wielu naszym skrzydlatym przyjaciołom. Będziemy nad tym pracować wspólnie: pracownicy szpitala, członkowie i wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznym PTA.com.